Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

OBWE kupuje bsl

Lotnictwo cywilne, Strategia i polityka, 26 lipca 2014

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie ogłosiła przetarg na dwa bezzałogowe śmigłowce. Mają one zostać użyte do monitorowania sytuacji na Ukrainie.

Hiszpańska Indra Pelicano – bsl oparty na szwedzkim CybAero APID 60 / Zdjęcie: Indra Sistemas

Specjaliści OBWE (Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie) prawie od początku otwartego konfliktu zbrojnego na Ukrainie usiłują monitorować sytuację w tym kraju w ramach specjalnej misji SMMU (Special Monitoring Mission to Ukraine). Byli m.in. na Krymie, gdy zajmowały go siły rosyjskie, a później na wschodzie Ukrainy, gdzie trwają ciężkie walki. Tam, jako pierwsi niezależni obserwatorzy, znaleźli się na miejscu, gdzie rozbił się malezyjski samolot pasażerski Boeing 777. Kilka razy doszło do porwań wysłanników OBWE. Na szczęście żaden z nich dotąd nie zginął.

By zwiększyć możliwości obserwatorów, a jednocześnie ograniczyć grożące im niebezpieczeństwa, OBWE zamierza kupić dwa latające bezzałogowce. Według opublikowanych wymagań, mają to być śmigłowce zdolne do utrzymywania się w powietrzu przez 6-10 godzin, osiągające pułap 3-5 km, o zasięgu działania 70-200 km. Każdy z bsl ma przenosić wyposażenie rozpoznawcze o masie ok. 50 kg. W skład wyposażenia mają wchodzić systemy rozpoznania elektrooptycznego i w podczerwieni oraz radar z syntetyczną aperturą. Bsl ma śledzić poruszające się obiekty z odległości 10 km i rozpoznawać numery rejestracyjne samochodów z 2 km.

Według analityków, wymagania stawiane przez OBWE spełnia kilka konstrukcji. To m.in. Schiebel Camcopter (S-100 w Brazylii, 2014-06-06; Włoskie próby Camcopter S-100, 2014-05-30), Saab Skeldar (Skeldar nie spełnia oczekiwań, 2014-02-05; Skeldar bierze udział w Atalancie, 2013-11-13), CybAero APID 60 i Indra Pelicano. Potencjalni dostawcy muszą działać na rynku od co najmniej 5 lat, a od minimum trzech prowadzić podobne usługi. Oferty miały trafić do OBWE najpóźniej wczoraj do 17.00 (CET).

OBWE to organizacja skupiająca 57 krajów, w tym FR, USA i Ukrainę, oraz 11 partnerów. Jej siedziba znajduje się w Wiedniu. OBWE promuje pokój oraz stara się zapobiegać kryzysom i konfliktom zbrojnym. Monitoruje m.in. wybory i reformy wojskowe.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.