Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

S-100 na Ukrainę

Lotnictwo cywilne, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 16 września 2014

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie użyje śmigłowców bezzałogowych austriackiego Schiebela do monitorowania sytuacji na wschodzie Ukrainy.

Śmigłowce Camcopter S-100 mają 3 m długości. Maksymalny udźwig to 50 kg. Standardowym wyposażeniem jest głowica optoelektroniczna wyposażona w kamerę dzienno-nocną, np. L-3 Wescam MX-10. Czas pracy bezzałogowca przy prędkości ekonomicznej 100 km/h wynosi 6 h. Po podwieszeniu dodatkowych zbiorników paliwa rośnie do 10 h. Prędkość maksymalna sięga 220 km/h / Zdjęcie: Schiebel

W myśl zawartego przed kilkoma tygodniami porozumienia, austriacki producent dostarczy OBWE dwa śmigłowce bezzałogowe Camcopter S-100. Będą one służyły jako wsparcie członków SMMU (Special Monitoring Mission to Ukraine), których zadaniem jest monitorowanie sytuacji na ogarniętym walkami wschodzie Ukrainy (Kolejna wymiana jeńców, 2014-09-14). S-100 pojawią się na miejscu pod koniec września lub na początku października.

Wraz z Camcopterami Schiebel wyśle na Ukrainę sześciu operatorów oraz 3-osobowy zespół obsługi. Docelowo, SMMU może pozyskać nawet 10 austriackich bezzałogowców.

Przetarg na dostawę bezzałogowych śmigłowców dla SMMU przeprowadzono latem (OBWE kupuje bsl, 2014-07-26). Wśród rozpatrywanych ofert był także m.in. Skeldar szwedzkiego Saaba. Startujący w konkursie producenci musieli działać na rynku od co najmniej pięciu lat i mieć przynajmniej 3-letnie doświadczenie w dostawie i wsparciu technicznym bezzałogowych śmigłowców.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.