Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwszy lot Hainan na biopaliwie

Lotnictwo cywilne, 23 marca 2015

Linie Hainan wykonały pierwszy w ChRL regularny lot z użyciem biopaliwa.

Obsługa tankuje biopaliwo do zbiorników 737-800 Hainan Airlines / Zdjęcie: Boeing

W sobotę Boeing 737-800, należący do Hainan Airlines, wykonał pierwszy w historii lotnictwa komunikacyjnego w ChRL regularny lot z użyciem biopaliwa. Zostało ono wyprodukowane przez koncern Sinopec.

Samolot, przewożący na pokładzie ponad 100 pasażerów wystartował z Szanghaju i wylądował w Pekinie. Obydwa napędzające go silniki CFM International CFM56-7B były przez cały czas zasilane mieszaniną, w relacji 50:50, biopaliwa, wyprodukowanego ze zużytego oleju jadalnego i tradycyjnej nafty lotniczej.

Pierwszym samolotem w ChRL, który wzbił się w powietrze z biopaliwem w zbiornikach był Boeing 747-400, należący do Air China. Miało to miejsce w 2011.

Wykorzystanie biopaliw dla potrzeb lotnictwa jest przedmiotem wielu programów badawczych, realizowanych przez obydwu potentatów rynku dużych samolotów pasażerskich (Biopaliwo z tytoniu, 2014-12-12, Biopaliwo z Malezji, 2014-01-29).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra