Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowa awionika dla Boeingów Star Air

Lotnictwo cywilne, 08 kwietnia 2015

Duńskie linie Star Air postanowiły zmodernizować wyposażenie awioniczne swoich samolotów Boeing 767-200BDSF.

Nowa awionika proponowana jest użytkownikom Boeingów 757 i 767, wyposażonych w przestarzałe monitory ekranowe i przyrządy analogowe / Rysunek: Rockwell Collins

Flota towarowych Boeingów 767-200BDSF, należąca do duńskich linii lotniczych Star Air zostanie wyposażona w nową awionikę. W kabinach 11 samolotów zostaną zabudowane nowoczesne wyświetlacze ciekłokrystaliczne.

Projekt wyposażenia został opracowany przez przedsiębiorstwo Rockwell Collins, w oparciu o rozwiązanie zastosowane w najnowszych Boeingach 787 Dreamliner (20. Dreamliner dla Air India, 2015-04-01, 250. Dreamliner dostarczony, 2015-03-18). Trzy nowe kolorowe wskaźniki wielofunkcyjne, o przekątnej ekranu wynoszącej 15,1 cala, zastępują 6 przestarzałych monitorów ekranowych i wiele przyrządów analogowych. Prezentowane na nich informacje zawierają m. in. dane pilotażowo-nawigacyjne i parametry pracy zespołu napędowego.

Zabudowanie nowych wskaźników nie tylko polepszy niezawodność, ale także przyniesie oszczędności zużycia paliwa, dzięki zmniejszeniu masy samolotu o 68 kg. Nowa awionika umożliwia także stosowanie cyfrowych map dróg kołowania w porcie lotniczym, odbieranie informacji meteorologicznych za pośrednictwem łącza informacyjnego, czy zabudowanie układów wspomagania widoczności.

Pakiet modernizacyjny dostępny jest dla dwóch typów produkowanych przez Boeinga – 757 i 767 (Boeing 767-300ER dla Sunday Airlines , 2014-07-10). W lipcu ub. r. Federalna Administracja Lotnicza  (FAA) wydała dla nich Uzupełniający Certyfikat Typu. Proces mający na celu wydanie analogicznego dokumentu przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) rozpocznie się w br., po zabudowaniu wyposażenia w pierwszym Boeingu 767-200BDSF, należącym do Star Air.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra