Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Dhanush po testach

Wojska lądowe, 28 kwietnia 2015

Ministerstwo obrony Indii poinformowało o zakończeniu prób ogniowych 155-mm lekkich holowanych armatohaubic Dhanush.

Indie zakończyły wielomiesięczne testy ogniowe 155-mm lekkich holowanych armatohaubic Dhanush (Bofors FH77B L45) / Zdjęcie: MO Indii

Minister obrony Indii, Manohar Parrikar, poinformował członków parlamentu o zakończeniu wielomiesięcznych prób ogniowych produkowanych lokalnie armatohaubic Dhanush (Bofors FH77B L45) z lufami o długości 45 kalibrów. Testy prowadzono latem 2014 i zimą br. Ich głównym celem była ocena zdolności bojowych uzbrojenia w różnych warunkach pogodowych.

Parrikar nie poinformował członków legislatywy o wynikach testów. Lokalne media sugerują jednak, że próby zakończyły się sukcesem, a zdolności operacyjne armatohaubic spełniły wymagania dowództwa Bhāratīya Thalsēnā (wojsk lądowych Indii). New Delhi zamierza kontynuować próby w najbliższych miesiącach. Pozwolą one jednocześnie na przećwiczenie i zgranie pierwszych jednostek wojsk lądowych, które miałyby otrzymać w przyszłości nowe uzbrojenie.

Ministerstwo obrony Indii wydało przed rokiem zgodę na rozpoczęcie produkcji niskoseryjnej licencyjnych armatohaubic Dhanush (Indie zamawiają licencyjne FH77B, 2014-06-09). Kierownictwo resortu z ówczesnym ministrem obrony Arunem Jaitleyem miało zamówić wówczas pierwszą partię 20 dział, produkowanych na licencji przez rodzimą Ordnance Factory Board (OFB).

Przypomnijmy, że Indie zakupiły w 1986 od szwedzkiego Boforsa 410 dział w odmianie FH77B L39 z lufami o długości 39 kalibrów, płacąc za nie 285 mln USD (1 mld zł). Porozumienie zakładało też uruchomienie lokalnej produkcji ok. tysiąca dział w odmianie z dłuższą lufą. Skandal korupcyjny, jaki wybuchł po dostawie pierwszych zestawów artyleryjskich oraz przeciągające się śledztwo Central Bureau of Investigation (CBI), uniemożliwiły realizację tych planów.

Dowództwo Bhāratīya Thalsēnā od lat oczekuje decyzji o uruchomieniu lokalnej produkcji seryjnych armatohaubic Dhanush. Obecnie używane zestawy nie są już tak skuteczne na polu walki, na co wpływa ich wiek oraz intensywna eksploatacja podczas wojny o Kargil w 1999.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra