Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dhanush po testach

Wojska lądowe, 28 kwietnia 2015

Ministerstwo obrony Indii poinformowało o zakończeniu prób ogniowych 155-mm lekkich holowanych armatohaubic Dhanush.

Indie zakończyły wielomiesięczne testy ogniowe 155-mm lekkich holowanych armatohaubic Dhanush (Bofors FH77B L45) / Zdjęcie: MO Indii

Minister obrony Indii, Manohar Parrikar, poinformował członków parlamentu o zakończeniu wielomiesięcznych prób ogniowych produkowanych lokalnie armatohaubic Dhanush (Bofors FH77B L45) z lufami o długości 45 kalibrów. Testy prowadzono latem 2014 i zimą br. Ich głównym celem była ocena zdolności bojowych uzbrojenia w różnych warunkach pogodowych.

Parrikar nie poinformował członków legislatywy o wynikach testów. Lokalne media sugerują jednak, że próby zakończyły się sukcesem, a zdolności operacyjne armatohaubic spełniły wymagania dowództwa Bhāratīya Thalsēnā (wojsk lądowych Indii). New Delhi zamierza kontynuować próby w najbliższych miesiącach. Pozwolą one jednocześnie na przećwiczenie i zgranie pierwszych jednostek wojsk lądowych, które miałyby otrzymać w przyszłości nowe uzbrojenie.

Ministerstwo obrony Indii wydało przed rokiem zgodę na rozpoczęcie produkcji niskoseryjnej licencyjnych armatohaubic Dhanush (Indie zamawiają licencyjne FH77B, 2014-06-09). Kierownictwo resortu z ówczesnym ministrem obrony Arunem Jaitleyem miało zamówić wówczas pierwszą partię 20 dział, produkowanych na licencji przez rodzimą Ordnance Factory Board (OFB).

Przypomnijmy, że Indie zakupiły w 1986 od szwedzkiego Boforsa 410 dział w odmianie FH77B L39 z lufami o długości 39 kalibrów, płacąc za nie 285 mln USD (1 mld zł). Porozumienie zakładało też uruchomienie lokalnej produkcji ok. tysiąca dział w odmianie z dłuższą lufą. Skandal korupcyjny, jaki wybuchł po dostawie pierwszych zestawów artyleryjskich oraz przeciągające się śledztwo Central Bureau of Investigation (CBI), uniemożliwiły realizację tych planów.

Dowództwo Bhāratīya Thalsēnā od lat oczekuje decyzji o uruchomieniu lokalnej produkcji seryjnych armatohaubic Dhanush. Obecnie używane zestawy nie są już tak skuteczne na polu walki, na co wpływa ich wiek oraz intensywna eksploatacja podczas wojny o Kargil w 1999.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.