Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Indie zamawiają licencyjne FH77B

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 09 czerwca 2014

Indyjskie media informują, że ministerstwo obrony zleciło licencyjną produkcję 155-mm holowanych armatohaubic Dhanush (Bofors FH77B05 L45).

Ministerstwo obrony Indii podjęło decyzją o produkcji pierwszej niskoseryjnej partii 155-mm lekkich armatohaubic holowanych Bofors FH77B L45 o lokalnej nazwie Dhanush / Zdjęcie: Hemantphoto79

Latem wojska lądowe Indii przeprowadzą kolejną serię prób ogniowych armatohaubic holowanych Bofors FH77B05 L45 (Fälthaubits 77) z lufami długości 45 kalibrów, którym nadano lokalną nazwę Dhanush. Według dostępnych informacji, nie czekając na ich wyniki, ministerstwo obrony, pod nowym kierownictwem z Arunem Jaitleyem na czele, podęło decyzję o zamówieniu pierwszej partii 20 dział, produkowanych na licencji przez rodzimą Ordnance Factory Board (OFB).

Armatohaubice FH77 to jeden przykładów ambitnych, ale dotąd niezrealizowanych indyjskich programów zbrojeniowych. Gdy New Delhi zawierało w 1986 umowę ze szwedzkim Boforsem na dostawę 410 dział w odmianie FH77B02 L39, z lufami o długości 39 kalibrów za 285 mln USD (857,6 mln zł), podjęto również decyzję o produkcji w Indiach ok. tysiąca z nich w odmienia z dłuższą lufą. Skandal korupcyjny, jaki wybuchł w następnych latach, wstrzymał jednak to przedsięwzięcie (Policjant źródłem przecieku, 2012-04-26).

Decyzja o rozpoczęciu licencyjnej produkcji dział Dhanush była wyczekiwana od dawna. Jest ona bardzo ważna z punktu widzenia modernizacji wyposażenia oddziałów rozmieszczonych wzdłuż granicy z Pakistanem / Zdjęcie: Bharat Rashak

Przeciągające się dochodzenie prowadzone przez indyjskie Central Bureau of Investigation (CBI), przez lata uniemożliwiało rozpoczęcie lokalnej produkcji FH77B. Impasu nie udało się nawet przezwyciężyć, mimo pozytywnych doświadczeń z użycia armatohaubic podczas wojny o Kargil z 1999. Duży wpływ na zmianę stanowiska New Delhi miała krytyczna ocena działań wspomnianego CBI oraz fiasko negocjacji z BAE Systems dotyczących zakupu 145 lekkich armatohaubic holowanych M777A2 kalibru (Kolejne opóźnienie M777, 2014-02-25).

Decyzja o rozpoczęciu licencyjnej produkcji dział Dhanush była wyczekiwana od dawna (Indyjskie licencyjne FH77B, 2012-05-17). Jest ona bardzo ważna z punktu widzenia modernizacji wyposażenia oddziałów rozmieszczonych wzdłuż granicy z Pakistanem. Te w dalszym ciągu użytkują bowiem działa dostarczone przez Szwedów, które ze względu na swój wiek oraz intensywną eksploatację podczas wspomnianego konfliktu z 1999, są w coraz gorszym stanie technicznym i powinny zostać wkrótce wycofane z linii.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra