Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Indonezja odbiera nowy okręt wielozadaniowy

Marynarka wojenna, 12 maja 2015

Marynarka wojenna Indonezji odebrała nowy okręt wielozadaniowy, KRI Rigel (933). Jednostkę zbudowała francuska stocznia Ocea.

KRI Rigel (933) ochrzczono we Francji w marcu br. (na zdjęciu) Okręt ma 60,1 m długości i 11,5 m szerokości. Wypiera 560 t. Rozwija prędkość 16 w. Załogę stanowi 30 oficerów i marynarzy. Uzbrojono go w 20-mm działko morskie oraz 2 12,7-mm wkm / Zdjęcie: MO Indonezji

Okręt dotarł do Indonezji 6 maja. Dwie korwety typu Parchim, KRI Sutanto (377) i KRI Wiratno (379), przejęły go na północ od Sumatry i odeskortowały do Dżakarty. Jednostka przejdzie w najbliższych miesiącach serię prób morskich i odbiorczych, które poprzedzą jej oficjalne przyjęcie do służby. Niezbędne będzie też dokończenie szkolenia i zgrywania przyszłej załogi.

KRI Rigel jest pierwszym z serii dwóch wielozadaniowych okrętów zamówionych w październiku 2013 przez Tentara Nasional Indonesia-Angkatan Laut (TNI-AL, marynarkę wojenną Indonezji). Zamówienie realizuje francuska Ocea. Koszt programu szacowany jest na ok. 100 mln USD (366 mln zł). Drugi z okrętów powinien trafić do Indonezji w 2016.

Nowe okręty przystosowano przede wszystkim do prowadzenia badań hydrograficznych. KRI Rigal wyposażono m.in. w sonar boczny, autonomiczny pojazd głębinowy i zdalnie sterowany pojazd podwodny. Obie jednostki zakupiono z myślą o nowych priorytetach operacyjnych TNI-AL. Marynarka wojenna Indonezji została zobowiązana przez Dżakartę do zakończenia sporządzania map dna Morza Południowochińskiego i zebrania danych badawczych, które potwierdzą słuszność indonezyjskich roszczeń terytorialnych dotyczących tego akwenu.  

KRI Rigel będzie też angażowany do patrolowania wód morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej państwa. Akweny będą chronione przez zagrożeniem asymetrycznym w postaci piratów i terrorystów oraz działalnością okrętów państw trzecich, w tym ChRL. Uzupełnią w linii m.in. korwety rakietowe typu Diponegoro (proj. 9113) i fregaty rakietowe proj. Sigma 10514 (Uszkodzona indonezyjska Sigma, 2015-01-23, Stępka pod drugą indonezyjską Sigmę, 2014-12-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra