Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

IMDEX Asia 2015: Rafael prezentuje C-Dome

Marynarka wojenna, 20 maja 2015

Izraelski producent prezentuje na IMDEX Asia model nowego morskiego systemu obrony powietrznej, C-Dome.

Izraelski Rafael prezentuje w Singapurze model morskiego systemu obrony powietrznej, C-Dome, opracowany na bazie lądowych zestawów Iron Dome. Producent dąży obecnie do przystosowania systemu do zabudowy i pracy na rożnych typach okrętów, używanych przez pierwszych nabywców. Izraelczycy odmówili podania, które państwa zdecydowały się na zakup C-Dome. Wiadomo jedynie, że są nimi tradycyjni klienci izraelskiego producenta / Zdjęcie: Michał Jarocki

Jednym z elementów tegorocznej ekspozycji Rafaela w Singapurze jest morski system obrony przeciwlotniczej / przeciwrakietowej, C-Dome. Projekt nowego zestawu OP zaprezentowano po raz pierwszy podczas zeszłorocznych targów Euronaval w Paryżu (Euronaval 2014: Debiut C-Dome, 2014-10-30). Wystawienie C-Dome na IMDEX Asia jest najprawdopodobniej związane z planami sprzedażowymi izraelskiego producenta.

Rafael przeprowadził w ostatnich miesiącach serię testów ogniowych, które potwierdziły efektywność nowych zestawów OP. Prace rozwojowe prowadzone są we współpracy z państwami, które wyraziły już chęć zakupu systemu. Dużym wyzwaniem jest dla producenta przystosowanie C-Dome do zabudowy i pracy na pokładach różnych typów okrętów, eksploatowanych przez poszczególnych klientów.

Izraelczycy odmówili podania, kim są pierwsi nabywcy C-Dome. Poinformowano jednak, że chodzi o tradycyjnych klientów izraelskiego producenta. Co ciekawe, nowe zestawy OP montowane są na obecnie używanych okrętach, a nie jednostkach dopiero budowanych. Jest to wynikiem trudnego położenia geopolitycznego, w jakim znaleźli się partnerzy izraelskiego producenta.

Przypomnijmy, że C-Dome powstał na bazie sprawdzonego już na polu walki lądowego systemu obrony powietrznej, Iron Dome (Iron Dome na północy Izraela, 2015-01-20). Opracowano go z myślą o ochronie większych zgrupowań okrętów, portów i baz morskich lub strategicznej infrastruktury w tym platform wydobywczych lub urządzeń przesyłowych.

Najważniejszym elementem systemu są antyrakiety Tamir. W porównaniu do ich lądowej odmiany, morska wersja ma składane powierzchnie nośne i sterowe oraz zmodyfikowane oprogramowanie, które umożliwia zwalczanie innego typu zagrożeń, niż w przypadku Iron Dome. Tamiry są montowane w specjalnych hermetycznych wyrzutniach pionowych. VLS są w stanie pomieścić od 2 do 10 kontenerów startowych, w zależności od zapotrzebowania użytkownika i pojemności nosiciela.

Działanie systemu opiera się na użyciu pokładowych urządzeń obserwacji i analizy otoczenia. Podstawowym warunkiem poprawnej pracy C-Dome jest użycie trójwspółrzędnych stacji radiolokacyjnych. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra