Izraelski producent prezentuje na IMDEX Asia model nowego morskiego systemu obrony powietrznej, C-Dome.
Jednym z elementów tegorocznej ekspozycji Rafaela w Singapurze jest morski system obrony przeciwlotniczej / przeciwrakietowej, C-Dome. Projekt nowego zestawu OP zaprezentowano po raz pierwszy podczas zeszłorocznych targów Euronaval w Paryżu (Euronaval 2014: Debiut C-Dome, 2014-10-30). Wystawienie C-Dome na IMDEX Asia jest najprawdopodobniej związane z planami sprzedażowymi izraelskiego producenta.
Rafael przeprowadził w ostatnich miesiącach serię testów ogniowych, które potwierdziły efektywność nowych zestawów OP. Prace rozwojowe prowadzone są we współpracy z państwami, które wyraziły już chęć zakupu systemu. Dużym wyzwaniem jest dla producenta przystosowanie C-Dome do zabudowy i pracy na pokładach różnych typów okrętów, eksploatowanych przez poszczególnych klientów.
Izraelczycy odmówili podania, kim są pierwsi nabywcy C-Dome. Poinformowano jednak, że chodzi o tradycyjnych klientów izraelskiego producenta. Co ciekawe, nowe zestawy OP montowane są na obecnie używanych okrętach, a nie jednostkach dopiero budowanych. Jest to wynikiem trudnego położenia geopolitycznego, w jakim znaleźli się partnerzy izraelskiego producenta.
Przypomnijmy, że C-Dome powstał na bazie sprawdzonego już na polu walki lądowego systemu obrony powietrznej, Iron Dome (Iron Dome na północy Izraela, 2015-01-20). Opracowano go z myślą o ochronie większych zgrupowań okrętów, portów i baz morskich lub strategicznej infrastruktury w tym platform wydobywczych lub urządzeń przesyłowych.
Najważniejszym elementem systemu są antyrakiety Tamir. W porównaniu do ich lądowej odmiany, morska wersja ma składane powierzchnie nośne i sterowe oraz zmodyfikowane oprogramowanie, które umożliwia zwalczanie innego typu zagrożeń, niż w przypadku Iron Dome. Tamiry są montowane w specjalnych hermetycznych wyrzutniach pionowych. VLS są w stanie pomieścić od 2 do 10 kontenerów startowych, w zależności od zapotrzebowania użytkownika i pojemności nosiciela.
Działanie systemu opiera się na użyciu pokładowych urządzeń obserwacji i analizy otoczenia. Podstawowym warunkiem poprawnej pracy C-Dome jest użycie trójwspółrzędnych stacji radiolokacyjnych.