Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

IDET 2015: Premiera Scipio

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 21 maja 2015

Na czeskich targach zbrojeniowych IDET 2015 w Brnie po raz pierwszy zaprezentowano wóz o nazwie Scipio: najnowszy wariant polskiego transportera Rosomak zintegrowanego ze słowacką wieżą wykonaną dla lokalnej modernizacji wozów rodziny BMP-1/BMP-2.

 Scipio był największym i najbardziej interesującym eksponatem polskiego pawilonu przemysłowego, przygotowanego przez PGZ

Pomysł stworzenia polsko-słowackiej konstrukcji narodził się dwa lata temu. Po opracowaniu przez słowacką spółkę EVPU bezzałogowej wieży Turra 30 dla głęboko zmodernizowanych, postsowieckich bojowych wozów piechoty. Na ostatnich targach IDET 2013 wóz oznaczono jako BVP-M2 SKCZ (IDET 2013: Nowe wcielenie BVP-2, 2013-05-27), a obecnie występuje pod handlową nazwą Sakal.

Słowacy zaproponowali, by wieżę zintegrować z polskim Rosomakiem. Nie jest bowiem tajemnicą, że naturalny jego konkurent – przyjęty do uzbrojenia transporter Pandur – nie cieszy się nad Wełtawą dobrą prasą. Tymczasem wojska lądowe kilku byłych państw Układu Warszawskiego potrzebują pojazdów tej klasy, co otwiera przed obu producentami potencjalnie intratne rynki.

Według przedstawicieli spółki Rosomak pojazd ze słowacką wieżą rozpocznie próby w najbliższym czasie. Ich celem będzie zweryfikowanie założeń konstrukcyjnych. Dodajmy, że Turra 30 została zamontowana na pojeździe należącym do producenta, zmodyfikowanym wcześniej pod kątem poprawienia pływalności.

Turra 30 zintegrowana z armatą 2A42 i ppk Kornet / Zdjęcia: Michał Likowski

Na razie wieża jest uzbrojona w produkowaną na Słowacji odmianę rosyjskiej armaty 2A42 kalibru 30 mm, sprzężonym z nią kaemem oraz ppk Kornet. Na stoisku EVPU zaprezentowano jednak również odmianę z armatą Mk44 Bushmaster II. Przedstawiciele producenta deklarują, że są również w stanie zintegrować Turra 30 z ppk Spike. Scipio był jedynym, klasycznym, kołowym transporterem opancerzonym prezentowanym na czeskich targach.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra