Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

IDET 2015: Premiera Scipio

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 21 maja 2015

Na czeskich targach zbrojeniowych IDET 2015 w Brnie po raz pierwszy zaprezentowano wóz o nazwie Scipio: najnowszy wariant polskiego transportera Rosomak zintegrowanego ze słowacką wieżą wykonaną dla lokalnej modernizacji wozów rodziny BMP-1/BMP-2.

 Scipio był największym i najbardziej interesującym eksponatem polskiego pawilonu przemysłowego, przygotowanego przez PGZ

Pomysł stworzenia polsko-słowackiej konstrukcji narodził się dwa lata temu. Po opracowaniu przez słowacką spółkę EVPU bezzałogowej wieży Turra 30 dla głęboko zmodernizowanych, postsowieckich bojowych wozów piechoty. Na ostatnich targach IDET 2013 wóz oznaczono jako BVP-M2 SKCZ (IDET 2013: Nowe wcielenie BVP-2, 2013-05-27), a obecnie występuje pod handlową nazwą Sakal.

Słowacy zaproponowali, by wieżę zintegrować z polskim Rosomakiem. Nie jest bowiem tajemnicą, że naturalny jego konkurent – przyjęty do uzbrojenia transporter Pandur – nie cieszy się nad Wełtawą dobrą prasą. Tymczasem wojska lądowe kilku byłych państw Układu Warszawskiego potrzebują pojazdów tej klasy, co otwiera przed obu producentami potencjalnie intratne rynki.

Według przedstawicieli spółki Rosomak pojazd ze słowacką wieżą rozpocznie próby w najbliższym czasie. Ich celem będzie zweryfikowanie założeń konstrukcyjnych. Dodajmy, że Turra 30 została zamontowana na pojeździe należącym do producenta, zmodyfikowanym wcześniej pod kątem poprawienia pływalności.

Turra 30 zintegrowana z armatą 2A42 i ppk Kornet / Zdjęcia: Michał Likowski

Na razie wieża jest uzbrojona w produkowaną na Słowacji odmianę rosyjskiej armaty 2A42 kalibru 30 mm, sprzężonym z nią kaemem oraz ppk Kornet. Na stoisku EVPU zaprezentowano jednak również odmianę z armatą Mk44 Bushmaster II. Przedstawiciele producenta deklarują, że są również w stanie zintegrować Turra 30 z ppk Spike. Scipio był jedynym, klasycznym, kołowym transporterem opancerzonym prezentowanym na czeskich targach.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.