Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Su-24 kontra USS Ross

Lotnictwo wojskowe, 31 maja 2015

Wczoraj samoloty Su-24 lotnictwa rosyjskiej Floty Czarnomorskiej interweniowały w związku z naruszeniem wód terytorialnych przez USS Ross. Amerykanie twierdzą, że niszczyciel był na wodach międzynarodowych.

Wczoraj na Morzu Czarnym w pobliżu wybrzeża Krymu operatorzy rosyjskiej stacji obserwacyjnej zauważyli niszczyciel USS Ross, który – ich zdaniem – przekroczył granicę wód terytorialnych i zachowywał się agresywnie. Poderwano samoloty Su-24, które zmusiły okręt do zawrócenia na wody międzynarodowe we wschodniej części Morza Czarnego. Z punktu widzenia USA, wody po których szedł USS Ross należą do Ukrainy, stąd podobne rosyjskie interwencje traktują jako nieuzasadnione.

Z kolei Rosjanie przypominają podobny incydent z kwietnia 2014. Według nich, Su-24MP spowodował wówczas skuteczne zakłócenie funkcjonowania systemów radioelektronicznych jednego z najnowocześniejszych niszczycieli US Navy – USS Donald Cook (DDG-75) wyposażonego w system zarządzania walką Aegis BMD. Od lutego 2014 jego stałą bazą jest Rota w Hiszpanii (USS Donald Cook w Rocie, 2014-02-12). USS Donald Cook jest pierwszym z czterech amerykańskich okrętów, które – uzbrojone m.in. w pociski SM-3, mają stanowić komponent europejskiego systemu obrony antyrakietowej NATO.

Niszczyciel USS Ross wszedł na Morze Czarne 23 maja. Zawinął do rumuńskiej Konstancy. Jest to jego drugi rejs na tym akwenie w ciągu roku. Poprzedni odbył się w listopadzie 2014.

Su-24MP to wersja bombowca frontowego przeznaczona do prowadzenia walki radioelektronicznej. Samolot tego typu są wyspecjalizowane w zakłócaniu pracy stacji radiolokacyjnych przeciwnika. Zewnętrznie prawie nie różnią się od standardowych bombowców Su-24M.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra