Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zmiana dowództwa operacji Atalanta

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 09 sierpnia 2013

Holandia objęła dowodzenie unijną antypiracką operacją Atalanta realizowaną na wodach zachodniego Oceanu Indyjskiego. Zastąpiła w tej roli Portugalię.

W czasie minionych 4 miesięcy, gdy operacją Atalanta dowoodzili Portugalczycy, na obszarze odpowiedzialności unijnych okrętów nie odnotowano żadnych przypadków ataków piratów na statki handlowe. Na zdjęciu ceremonia przekazania dowództwa Holendrom. Doszło do niej na pokładzie portugalskiej fregaty typu Vasco da Gama, NRP Álvares Cabral (F 331) / Zdjęcie: MO Portugalii

Uroczystość odbyła się przed kilkoma dniami na terenie portu morskiego w Dżibuti. Sprawujący dotychczas funkcję głównodowodzącego Atalantą, portugalski Komandor Jorge Novo Palma, przekazał obowiązki swojemu holenderskiemu odpowiednikowi, Komandorowi Peterowi Lenselinkowi. Holendrzy przejęli dowództwo nad unijną operacją na 4 miesiące.

Holenderskie dowództwo będzie stacjonować na pokładzie okrętu desantowego, HNLMS Johan de Witt (L801). Jednostka opuściła Holandię w pierwszej połowie lipca i skierowała się w rejon Rogu Afryki (Holandia i ChRL zacieśniają relacje wojskowe, 2013-07-16). Po drodze złożyła krótką wizytę na Malcie, w czasie której przyjęła na pokład 22 maltańskich żołnierzy, mających stanowić część jej zespołów interwencyjnych (Holendrzy i Maltańczycy razem przeciwko piratom, 2013-07-25).

Pod dowództwem komandora Lenselinka znalazło się około 1200 żołnierzy oraz 4-7 okrętów nawodnych (Meteoro idzie w kierunku Rogu Afryki, 2013-07-17, Pierwsza misja HMS Dragon, 2013-03-20). Ich wsparciem będą 2-4 samoloty morskie, głównie hiszpańskie P-3 Orion i CN-235 (5000 h nalotu w ramach misji Atalanta, 2013-07-25).

Jednym z głównych zadań nowego dowództwa, poza wykrywaniem i eliminowaniem zjawiska piractwa morskiego, będzie utrzymanie i zacieśnienie współpracy wojskowej z państwami wschodniej Afryki. Pomoc takich krajów jak Kenia (Brytyjskie wsparcie dla Kenii, 2013-07-18), jest bowiem kluczowa, jeżeli chodzi o lepsze monitorowanie akwenów chronionych przez Atalantę. Pozwala bowiem na zwiększenie świadomości sytuacyjnej unijnych okrętów oraz efektywniejsze reagowanie na incydenty morskie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.