Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Solar Impulse 2 bije rekordy

Lotnictwo cywilne, 02 lipca 2015

Eksperymentalny samolot Solar Impulse 2 pobił rekord długotrwałości i odległości.

Widok na Ocean Spokojny z kabiny samolotu Solar Impulse 2 / Zdjęcie: Solar Impulse

Trwający właśnie przelot samolotu Solar Impulse 2 nad Pacyfikiem zaowocował pobiciem dwóch rekordów świata w kategorii statków powietrznych napędzanych energią słoneczną. Zasiadający w jego kabinie André Borschberg pokonał do wczoraj 5663 km w czasie 80 godzin.

Jest to zarazem najdłuższy w historii lot bez lądowania wykonywany samotnie. Poprzedni rekord należał do nieżyjącego już Steve’a Fossetta, który w marcu 2006 spędził 76 h 45 min w kabinie samolotu Virgin Atlantic Global Flyer, podczas przelotu dookoła świata (Prądy zstępujące przyczyną śmierci Fosseta, 2009-07-17).

Pierwszego dnia skupiłem się na kwestiach technicznych – powiedział André Borschberg. Natomiast dzień drugi poświęciłem całkowicie wykonywanemu zadaniu, zaprzyjaźniając się z samolotem, dzięki czemu mogłem wypoczywać i drzemać przez 20 minut, lecąc z włączonym autopilotem – dodał Szwajcar.

Przelot z Nagoi na Hawaje ma trwać ok. 120 godzin (Solar Impulse 2 znów nad Pacyfikiem , 2015-06-29). Na kolejnym odcinku trasy, wiodącym częściowo nad Pacyfikiem, do Phoenix w Arizonie, pilotem będzie Bertrand Piccard.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.