Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Malta zamówiła trzeciego AW139

Lotnictwo wojskowe, 09 lipca 2015

Władze w La Valettcie wykorzystały opcję zakupu trzeciego śmigłowca AW139.

Skrzydło lotnicze sił zbrojnych Malty ma obecnie na stanie parę śmigłowców AW139 / Zdjęcie: AgustaWestland

Minister spraw wewnętrznych Malty Carmelo Abela poinformował opinię publiczną, że władze kraju postanowiły wykorzystać opcję umowy zawartej z koncernem AgustaWestland w 2013 i zakupić trzeci śmigłowiec AW139. Pieniądze na ten cel, w wysokości 14 mln euro (ponad 59 mln zł), pochodzić będą z Europejskiego Funduszu Granic Zewnętrznych. Kontrakt został zawarty w ubiegłym tygodniu.

Pierwszy AW139 trafił do skrzydła lotniczego sił zbrojnych Malty w czerwcu, a drugi grudniu 2014 (Malta odbiera pierwszy AW139, 2014-08-08). Są one przystosowane do wykonywania zadań poszukiwawczo-ratowniczych i patrolowych na morzu, a także do wykrywania i walki ze zjawiskiem nielegalnej imigracji z Afryki Północnej.

Wyposażenie maltańskich wiropłatów obejmuje urządzenie termolokacyjne do obserwacji przedniej półsfery, radiolokator poszukiwawczy i meteorologiczny, automatyczny układ identyfikacji jednostek morskich i urządzenia łączności satelitarnej. Śmigłowce mają też zabudowanego czteroosiowego autopilota, zewnętrzną wciągarkę, pływaki awaryjne i reflektor poszukiwawczy.

Skrzydło lotnicze sił zbrojnych Malty dysponuje też trzema śmigłowcami Aerospatiale SA 316B Alouette III, które ostatnio zostały zmodernizowane. Valetta nie ujawniła zamiarów związanych z ich dalszą eksploatacją lub wycofaniem ze służby. Nie podano także terminu odbioru trzeciego AW139.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.