Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Więcej MP5 dla Policji

Przemysł zbrojeniowy, 31 października 2015

Policja wybrała dostawcę 110 pistoletów maszynowych MP5A5 i 3 MP5SD6 z integralnymi tłumikami dźwięku. Broń zostanie kupiona w warszawskim przedsiębiorstwie Cenrex.

Policja zamówiła 110 pistoletów maszynowych MP5A5 (w konfiguracji podobnej, jak na zdjęciu) oraz 3 wyciszane MP5SD6 / Zdjecie: Remigiusz Wilk

Postępowanie dotyczące zakupu pistoletów maszynowych do amunicji 9 mm x 19 w ramach dwóch zadań zostało ogłoszone 11 sierpnia, dostawy mają zostać zrealizowane do 15 grudnia bieżącego roku (MP5K-PDW i HK417A2 dla Policji, 2015-09-14; Nowa broń dla Policji, 2015-06-01). Policja szukała 110 pistoletów maszynowych MP5A5 (na co zarezerwowała 1.028.008,13 zł) oraz 3 wyciszanych MP5SD6 (szacunkowa wartość zakupu oceniana była na 36.360,98 zł).  

Kryterium oceny była w 80% cena, w 10% okres gwarancji na pistolety maszynowe i magazynki (maksymalnie za 48 miesięcy) oraz w 10% kompatybilność z oryginalnymi konstrukcjami H&K już wprowadzonymi do uzbrojenia Policji. Dodatkowo zwycięzca miał przeprowadzić szkolenie do 5 osób w zakresie napraw warsztatowych, ponosząc wszelkie koszty.

Zgodnie ze specyfikacją, pistolety maszynowe MP5A5 miały być wyposażone w mechanizm spustowy pozwalający na strzelanie ogniem pojedynczym, serią 3-strzałową i ogniem ciągłym.

Broń powinna mieć grzbietową uniwersalną szyną montażową, jak też zespół trzech szyn zamontowany w miejscu łoża (dwóch bocznych i dolnej). Zamawiający chciał, aby lufa miała możliwość zamocowania tłumika płomienia lub dźwięku. Minimalna żywotność istotnych części broni (lufa, komora zamkowa, zamek) została wyznaczona na 15 tys. strzałów. Wraz z bronią Policja chciała kupić 4 magazynki 30-nabojowe, pas nośny, jak i przybory do czyszczenia i konserwacji.

Identyczny mechanizm spustowy mają mieć MP5SD5 ze zintegrowanym tłumikiem dźwięku. Policja i w tym przypadku chciała wyposażenia broni w umieszczoną na grzbiecie komory zamkowej uniwersalną szynę montażową. Pistolet maszynowy miał być dostarczony z czterema 30-nabojowymi magazynkami, złączką do magazynków, pasem nośnym i zestawem do czyszczenia i konserwacji.

Policja dokonała wyboru najkorzystniejszej oferty 16 września, decyzja o udzieleniu zamówienia została podjęta 14 października, a opublikowana trzy dni temu. Zamówienie zrealizuje Cenrex, będący jedynym dystrybutorem broni niemieckiej fabryki Heckler & Koch (H&K). Przedsiębiorstwo otrzymało w obu zadaniach 90 punktów na 100 możliwych, nie zagwarantowało 24-miesięcznej gwarancji.

Ostatecznie Policja wyda na H&K MP5A5 łącznie 1.264.449,99 zł (szacunkowa cena za broń z określonym powyżej wyposażeniem i szkoleniem 11.495 zł). Trzy wyciszone H&K MP5SD6 kosztowały 44.724 zł (koszt jednostkowy 14.908 zł). Broń ta została wprowadzona do uzbrojenia Policji decyzją Komendanta Głównego 12 grudnia 2003.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.