Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Dania wybierze F-35?

Lotnictwo wojskowe, 20 listopada 2015

W grudniu rząd w Kopenhadze podejmie decyzję o zakupie samolotów wielozadaniowych F-35. Zastąpią one w służbie używane obecnie F-16.

Najprawdopodobniej Dania także wybierze F-35A jako nowe samoloty wielozadaniowe / Zdjęcie: US Air Force

Jak donosi Aviation Week, rząd Danii ma zarekomendować wybór F-35 jako nowego samolotu wielozadaniowego dla Flyvevåbnet (królewskich wojsk lotniczych). Obecnie eksploatują one F-16A/B (Wypadek duńskiego F-16, 2015-10-28). Producentem obydwu typów jest Lockheed Martin. Decyzja Duńczyków nie będzie zaskoczeniem. Kraj ten jest partnerem Lockheeda w programie JSF, a Flyvevåbnet od dawna utrzymują kontakty z US Air Force.

Wcześniej z konkursu na nowe samoloty wielozadaniowe dla Danii wycofał się Saab. Innymi samolotami oferowanymi Flyvevåbnet są też Boeing Super Hornet i Eurofighter. Przewiduje się, że decyzja rządu w Kopenhadze będzie początkiem ogólnonarodowej dyskusji na temat ilości samolotów, jakie zostaną zakupione, a także zadań, które będą wykonywać w przyszłości.

Innym europejskim krajem, który rozważa zakup F-35 jest Belgia, również będą użytkownikiem F-16A/B. Jednak ostateczna decyzja w tej sprawie ma być podjęta w kwietniu-maju 2018. Potencjalnymi kandydatami na ich następców są Eurofighter, F-35, Gripen, Rafale i Super Hornet.

Specjaliści przewidują, że wystosowane przez Belgię zapytanie ofertowe nie będzie uwzględniało zdolności do przenoszenia broni nuklearnej, co niwelowałoby przewagę konstrukcji francuskiej i szwedzkiej. Jak wiadomo, belgijskie F-16 mają być przystosowane do przenoszenia nowej generacji bomb nuklearnych B61-12 (Bomby B61-12 dla NATO, 2014-03-17). Nie wiadomo, jaka decyzja w tej kwestii zostanie podjęta co do ich następców.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.