Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowe samoloty wielozadaniowe dla Danii

Lotnictwo wojskowe, 14 kwietnia 2014

Ministerstwo obrony Danii opublikowało Zapytanie o wiążące informacje w sprawie dostawy nowych samolotów wielozadaniowych. Pod uwagę brane są 4 przedsiębiorstwa. 

Obecnie Flyvevåbnet mają na stanie 30 F-16AM/BM. Wchodzą one w skład Eskadrille 727 i Eskadrille 730 ze Skrzydła Myśliwskiego, stacjonującego w bazie Skrydstrup. Kolejnych 15 samolotów tego typu jest zmagazynowanych jako rezerwa. Rząd duński przewiduje zakup 24-30 nowych samolotów / Zdjęcie: MO Danii

Decyzję o wznowieniu procesu pozyskiwania nowych samolotów wielozadaniowych dla Flyvevåbnet (wojsk lotniczych Danii), które zastąpiłyby w służbie F-16, anonsowano ponad rok temu (Dania wznawia przetarg na myśliwce, 2013-03-17). Obecnie duński resort obrony poinformował o opublikowaniu Zapytania o wiążące informacje (RfBI) do czterech producentów samolotów wielozadaniowych. Pod uwagę brane są, w kolejności alfabetycznej: Boeing F/A-18F Super Hornet (Czarna przyszłość zakładów w St. Louis, 2014-03-04), Eurofighter Typhoon (Prawie miliard odszkodowania za Typhoony, 2014-02-25), Lockheed F-35A (Pierwszy F-35 w Luke, 2014-03-12) i Saab Gripen E (Oblot Gripena NG z IRST, 2014-04-04).

Objętość dokumentu to ok. 1000 stron. Zapytanie zawiera ok. 950 szczegółowych pytań, podzielonych na 4 rozdziały. Dotyczą one powiązań kandydatów z celami strategicznymi i polityką obronną Danii, zdolności operacyjnych, trwałości użytkowej i ryzyka, oceny ekonomicznej (kosztów eksploatacji i obsługi) oraz wspólpracy przemysłowej pomiędzy oferentami i duńskim przemysłem obronnym.

Zainteresowani kandydaci powinni nadesłać odpowiedzi na RfBI do lipca br. Następnie zostaną one poddane ocenie. W razie konieczności Dania zwróci się do poszczególnych przedsiębiorstw z prośbą o dodatkowe wyjaśnienia i uzupełnienia. Raport sporządzony po ocenie zostanie przedstawiony Ministrowi Obrony. Będzie to podstawa do sformułowania warunków przetargu na szczeblu politycznym.

Ostateczna decyzja co do wyboru nowego samolotu wielozadaniowego dla Flyvevåbnet ma zapaść w połowie 2015. Następny krokiem będzie zatwierdzenie zakupu przez parlament oraz, w razie konieczności, negocjacje z producentem.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.