Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowe samoloty wielozadaniowe dla Danii

Lotnictwo wojskowe, 14 kwietnia 2014

Ministerstwo obrony Danii opublikowało Zapytanie o wiążące informacje w sprawie dostawy nowych samolotów wielozadaniowych. Pod uwagę brane są 4 przedsiębiorstwa. 

Obecnie Flyvevåbnet mają na stanie 30 F-16AM/BM. Wchodzą one w skład Eskadrille 727 i Eskadrille 730 ze Skrzydła Myśliwskiego, stacjonującego w bazie Skrydstrup. Kolejnych 15 samolotów tego typu jest zmagazynowanych jako rezerwa. Rząd duński przewiduje zakup 24-30 nowych samolotów / Zdjęcie: MO Danii

Decyzję o wznowieniu procesu pozyskiwania nowych samolotów wielozadaniowych dla Flyvevåbnet (wojsk lotniczych Danii), które zastąpiłyby w służbie F-16, anonsowano ponad rok temu (Dania wznawia przetarg na myśliwce, 2013-03-17). Obecnie duński resort obrony poinformował o opublikowaniu Zapytania o wiążące informacje (RfBI) do czterech producentów samolotów wielozadaniowych. Pod uwagę brane są, w kolejności alfabetycznej: Boeing F/A-18F Super Hornet (Czarna przyszłość zakładów w St. Louis, 2014-03-04), Eurofighter Typhoon (Prawie miliard odszkodowania za Typhoony, 2014-02-25), Lockheed F-35A (Pierwszy F-35 w Luke, 2014-03-12) i Saab Gripen E (Oblot Gripena NG z IRST, 2014-04-04).

Objętość dokumentu to ok. 1000 stron. Zapytanie zawiera ok. 950 szczegółowych pytań, podzielonych na 4 rozdziały. Dotyczą one powiązań kandydatów z celami strategicznymi i polityką obronną Danii, zdolności operacyjnych, trwałości użytkowej i ryzyka, oceny ekonomicznej (kosztów eksploatacji i obsługi) oraz wspólpracy przemysłowej pomiędzy oferentami i duńskim przemysłem obronnym.

Zainteresowani kandydaci powinni nadesłać odpowiedzi na RfBI do lipca br. Następnie zostaną one poddane ocenie. W razie konieczności Dania zwróci się do poszczególnych przedsiębiorstw z prośbą o dodatkowe wyjaśnienia i uzupełnienia. Raport sporządzony po ocenie zostanie przedstawiony Ministrowi Obrony. Będzie to podstawa do sformułowania warunków przetargu na szczeblu politycznym.

Ostateczna decyzja co do wyboru nowego samolotu wielozadaniowego dla Flyvevåbnet ma zapaść w połowie 2015. Następny krokiem będzie zatwierdzenie zakupu przez parlament oraz, w razie konieczności, negocjacje z producentem.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.