Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Duńczycy wrócili do kraju

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 11 października 2015

Duńscy żołnierze powrócili do kraju po roku służby na Bliskim Wschodzie.

Duński kontyngent wojskowy powrócił do kraju w środę po roku służby na Bliskim Wschodzie. Duńczycy wznowią loty bojowe nad Irakiem - a być może także i Syrią - najwcześniej w 2016, jeżeli krajowy parlament wyda na to zgodę / Zdjęcie: MO Danii

W minioną środę w bazie lotniczej Skrydstrup na południu kraju uroczyście powitano blisko 100 żołnierzy, którzy przez ostatni rok stacjonowali na Bliskim Wschodzie. Od października 2014 Duńczycy prowadzili operacje lotnicze nad ogarniętym wojną domową Irakiem (Dania przeciw islamistom, 2014-09-26).

Pod naciskiem sojuszników Dania wysłała na Bliski Wschód 140 żołnierzy i cywilnych pracowników ministerstwa obrony. Komponent lotniczy kontyngentu tworzyło 7 samolotów bojowych F-16AM/BM latających w składzie Eskadrille 727 i Eskadrille 730 ze Skrzydła Myśliwskiego, stacjonującego w bazie Skrydstrup. Duńczycy rozmieścili swoje wojska na terenie kuwejckiej bazy lotniczej Ahmed Al Jaber (Duńczycy już w Kuwejcie, 2014-10-06).

W ciągu ostatniego roku duńskie lotnictwo wykonało 547 misji bojowych nad Irakiem. W ich trakcie Duńczycy zrzucili 503 bomby kierowane na różne cele naziemne. Samoloty bojowe Flyvevåbnet (wojsk lotniczych Danii) wylatały w tym czasie ponad 5700 h.

Późnym latem rząd w Kopenhadze ogłosił plan wycofania duńskiego kontyngentu wojskowego z Kuwejtu (Dania wycofa swoje F-16 z Iraku, 2015-08-25). Decyzję władz tłumaczono wówczas potrzebą dokonania przeglądu naprawczego samolotów bojowych, a także wyczerpaniem psychicznym i fizycznym żołnierzy stacjonujących w Ahmed Al Jaber.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra