Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Chorwaci czekają na OH-58D

Lotnictwo wojskowe, 14 grudnia 2015

Przedstawiciele sił zbrojnych Chorwacji prowadzą negocjacje w sprawie śmigłowców OH-58D Kiowa Warrior, które trafią do wyposażenia rodzimych wojsk lotniczych i obrony powietrznej.

14 z 16 śmigłowców OH-58D wybranych przez Chorwatów nadal służy w jednostkach liniowych / Zdjęcie: US Army

Jak wiadomo, w połowie listopada oficerowie i urzędnicy resortu obrony Chorwacji i Hrvatsko Ratno Zrakoplowstwa i Protizracnej Obrany(HRZiPO, wojsk lotniczych i obrony powietrznej Chorwacji) odwiedzili Fort Bragg w Karolinie Północnej i Redstone Arsenal w Alabamie. Ich celem było przeprowadzenie szczegółowej inspekcji i wybranie 16 śmigłowców wielozadaniowych OH-58D Kiowa Warrior, które zostaną przekazane Chorwacji w ramach programu pomocy wojskowej USA (Chorwacja odbierze OH-58D, 2015-11-20).

Podczas wizyty Chorwaci zapoznali się także z dokumentacją techniczną i aktualnym stanem wybranych wiropłatów. Omówiono także kwestie związane z wyposażeniem, uzbrojeniem, długoterminową dostawą części zamiennych, wsparciem logistycznym, wyposażeniem i komputerami do prób i obsługi naziemnej oraz transportem. Amerykanie zaoferowali również syntetyczne urządzenia szkoleniowe dla załóg lotniczych i personelu obsługowego.

Chorwaci zamierzają uzbroić swoje śmigłowce w kierowane i niekierowane pociski rakietowe oraz km. Obecnie wszystkie wybrane przez nich OH-58D mają zabudowane urządzenia samoobrony.

Wybrane przez HRZiPO Kiowy służyły w US Army w latach 2012-2014 i mają nalot 100-600 h. Aż 14 spośród nich nadal jest eksploatowanych przez jednostki liniowe, co oznacza, że nie trzeba będzie przywracać im stanu zdatności do lotu, a następnie wykonywać sprawdzenia stanu technicznego i oblotów próbnych. Dzięki temu cena, jaką zapłaci rząd w Zagrzebiu będzie niższa.

Podpisanie szczegółowego kontraktu w sprawie pozyskania przez Chorwację nowych wiropłatów ma nastąpić w 1. kw. 2016. Ich dostawy rozpoczną się w drugiej połowie przyszłego roku. Kiowy wejdą w skład eskadry śmigłowcowej stacjonującej w 93. bazie HRZiPO Zadar-Zemunik (Chorwacja kupiła nowego AT-802, 2014-12-05), która obecnie używa Belli 206B. Pozwoli to na zoptymalizowanie kosztów eksploatacji, obsługi technicznej oraz szkolenia pilotów i personelu obsługowego nowych OH-58D.

Na podstawie informacji Danijela Vukovica


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.