Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rozpoczął się kolejny proces Patrii

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 20 maja 2014

Wczoraj rozpoczęło się postępowanie sądowe w sprawie afery korupcyjnej przy wyborze kołowych transporterów opancerzonych Patria AMV 8x8 przez siły zbrojne Chorwacji.

Pierwszą partię 84 kołowych transporterów opancerzonych Patria AMV 8x8 Chorwacja zakupiła w 2007. Wartość kontraktu wyniosła 112 mln EUR (469,2 mln zł). Rok później Zagrzeb zdecydował się na nabycie dodatkowych 42 wozów za 68 mln EUR (284,9 mln zł)

Przesłuchania prowadzone są w sądzie rejonowym w Kanta-Häme na południu Finlandii. Poprzedziło je kilkuletnie dochodzenie prokuratorskie. Na ławie oskarżony zasiada trzech pracowników Patria Land Services Oy, podejrzewanych o udzielenie płatnej protekcji przy wyborze przez Oružane snage Republike Hrvatske (siły zbrojne Chorwacji) 126 transporterów Patria AMV 8x8. Chorwaci zapłacili za nie 180 mln EUR (754 mln zł) (Afery korupcyjnej Patrii ciąg dalszy, 2013-06-27).

To już drugie w ostatnim czasie postępowanie sądowe prowadzone przeciwko Patria Land Services Oy. Wcześniej sąd w Kanta-Häme oczyścił z zarzutów pięciu pracowników fińskiego przedsiębiorstwa, oskarżanych o korupcję przy wyborze dostawcy 135 kołowych transporterów dla sił zbrojnych Słowenii (Patria oczyszczona z zarzutów korupcyjnych, 2014-02-03, Fińska rozprawa Patrii, 2013-05-17). Finowie zostali też oskarżeni o szpiegostwo przemysłowe.

W przypadku zakupionych przez Zagrzeb kto, Patria Land Services Oy odpowiadała za dostawę podzespołów do oferowanych przez siebie Patria AMV 8x8. Za ich montaż których odpowiedzialna była z kolei chorwacka Đuro Đaković Specijalna Vozila (DDSV). DDSV zlecono też produkcję wyposażenia pokładowego dobranego przez wojska lądowe państwa-odbiorcy, integrację urządzeń i serwis posprzedażny. Ten sam podmiot mógłby w przyszłości montować transportery dla wojsk lądowych Macedonii, gdyby na ich zakup zdecydowały się władze tego państwa / Zdjęcia: MO Chorwacji

Kolejne afery korupcyjne nie osłabiają siły oddziaływania marketingowego Patria AMV 8x8. Mimo postępowań sądowych, na zakup fińskich transporterów decydują się następne państwa, w tym m.in. RPA. Państwo to kupiło 238 wozów AMV, lokalne nazwanych Badger 8x8 (Podzespoły od Saaba dla Badgerów 8x8, 2014-04-23, Badgery dwa razy droższe, 2014-02-28). Ostatnio zainteresowanie ich nabyciem wyrażały też władze Macedonii (Macedonia zamówi AMV?, 2014-01-28).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.