Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwszy polski M-346 zaprezentowany

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 07 czerwca 2016

We włoskich zakładach Leonardo-Finmeccaniki odbyła się prezentacja pierwszego polskiego samolotu szkolenia zaawansowanego M-346 Master.

Wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki (w środku) wraz z Filippo Bagnato, dyrektorem zarządzającym Leonardo-Finmeccanica Aircraft (z lewej) i podsekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Włoch, Gioacchino Alfano podczas wczorajszej prezentacji pierwszego polskiego samolotu szkolenia zaawansowanego M-346 Master / Zdjęcie: Leonardo-Finmeccanica

Wczoraj w zakładach Leonardo-Finmeccanica w Venegono-Superiore niedaleko Varese zaprezentowano pierwszy samolot szkolenia zaawansowanego M-346 Master przeznaczony do Sił Powietrznych. Gościem honorowym uroczystości był wiceminister obrony narodowej, Bartosz Kownacki. Ceremonii przyglądał się też Inspektor Sił Powietrznych gen. bryg. pil. Tomasz Drewniak, a także podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Włoch, Gioacchino Alfano i Filippo Bagnato, dyrektor zarządzający Leonardo-Finmeccanica Aircraft (Podpis na kadłubie polskiego Mastera, 2016-02-24).

Leonardo-Finmeccanica to jedyna firma na świecie zdolna oferować kompletne rozwiązanie technologiczne, skracające czas szkolenia pilotów i przygotowujące ich do wykonywania lotów na zaawansowanych samolotach najnowszej generacji - powiedział Mauro Moretti, Prezes oraz Dyrektor Generalny Leonardo-Finmeccanica. Obecnie wiele krajów zaczyna zwracać uwagę na zintegrowane systemy szkoleniowe, obejmujące zarówno samoloty jak i naziemne systemy trenażerowe – dodał.

W najbliższych tygodniach pierwszy polski Master przejdzie serię prób w locie. Pozwolą one uzyskać certyfikację dla elementów wyposażenia pokładowego, zamówionych przez Siły Powietrzne, w tym m.in. spadochronu hamującego i osłony kabiny ucznia-pilota, umożliwiającej wykonywanie symulowanych lotów w warunkach IMC. Pierwsza para M-346 powinna trafić do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie w listopadzie. Kolejne samoloty będą przekazywane Polsce parami, w lutym, maju i październiku 2017.

Zawarty w lutym 2014 kontrakt obejmuje też m.in. dostawę syntetycznych urządzeń szkoleniowych, w tym kompleksowego symulatora lotu, trenażera procedur normalnych i trenażera procedur awaryjnych. Włoski producent zobowiązał się również do przeszkolenia 16 pilotów i 139 inżynierów i techników, zajmujących się obsługą samolotów. Program szkoleniowy zainicjowano w 2015 (Polacy rozpoczęli szkolenie na Masterach , 2015-12-04). W marcu br. polscy piloci rozpoczęli loty w kabinach M-346 pod okiem włoskich instruktorów (Pierwszy Polak za sterami Mastera , 2016-03-08).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.