Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwszy operacyjny A400M

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 13 grudnia 2016

Airbus przekazał Luftwaffe pierwszy samolot A400M w standardzie umożliwiającym wykonywanie operacji taktycznych.

Obecnie Luftwaffe dysponują 6 samolotami wielozadaniowymi A400M / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Wczoraj do floty Luftwaffe (wojsk lotniczych Niemiec) dołączył 6. samolot wielozadaniowy Airbus A400M, będący zarazem pierwszym seryjnym samolotem tego typu, wyprodukowanym w standardzie umożliwiającym wykonywanie operacji taktycznych i loty w obszarach działań wojennych (Hiszpanie odebrali pierwszego A400M, 2016-11-17).

W porównaniu z A400M wyprodukowanymi dotychczas ma on ulepszone urządzenia samoobrony (DASS), obejmujące układy ostrzegające o odpalonych pociskach rakietowych i opromieniowaniu wiązką radiolokacyjną oraz wyrzutniki flar i dipoli. Samolot przystosowany jest do zrzutu ładunków i maksymalnie 20 spadochroniarzy (przez drzwi boczne i z rampy). Niedawno udowodniono zdolność do jednoczesnego zrzutu 30 skoczków, a docelowo ma ich być 58, podczas jednego przelotu.

A400M jest też przystosowany do operowania z lądowisk o nawierzchni nieutwardzonej. Samolot może wykonywać loty w terenie górskim na wysokości 46 m w dzień i 91 m w nocy, sterowany przez załogę. Może też pobierać paliwo od innych tankowców i sam służyć jako tankowiec. Niebawem wykonane zostaną próby przetaczania nafty w nocy (Wzajemne tankowanie A400M, 2016-11-14).

A400M może operować w temperaturze otoczenia dochodzącej do 55°C na poziomie morza. Jest też dopuszczony do startu z jednym silnikiem niepracującym. Po zakończeniu procesu certyfikacyjnego zdolności operacyjnych wszystkie A400M zostaną doposażone w ramach jednego wspólnego standardu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.