Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pociski Extra użyte bojowo

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 13 grudnia 2016

Siły obronne Izraela użyły, po raz pierwszy warunkach bojowych, pocisków ziemia-ziemia IMI Extra.

Pocisk Extra ma zasięg 150 km. Według danych producenta dokładność trafienia w cel jest mniejsza niż 10 m / Zdjęcie: IMI

W ubiegłą środę w nocy na lotnisku wojskowym Al Mezzeh, leżącym na południowy zachód od stolicy Syrii Damaszku wybuchł pożar. Według miejscowych władz sprawcą zdarzenia był Izrael, który zaatakował lotnisko przy użyciu pocisków ziemia-ziemia, wystrzelonych z góry Avital, na Wzgórzach Golan, leżącej w odległości ok. 56 km od lotniska (Islamiści atakują siły Cahalu, 2016-11-28).

Izrael nie komentuje zdarzenia, jednak według portalu defense-update atak na Al Mezzeh był pierwszym w historii bojowym użyciem najnowszych kierowanych pocisków ziemia-ziemia Israel Military Industries (IMI) Extra (Extended Range Artillery Rocket). Mają one kaliber 306 mm i zasięg 150 km.

Mimo, że pociski zostały opracowane ponad 10 lat temu, Extra jest stosunkowo nowym uzbrojeniem w arsenale Cahalu (Sił Obronnych Izraela). Korpus artylerii wprowadził je do wyposażenia w br. (izraelskie media wspominały o tym w czerwcu), ale Cahal nie był pierwszym odbiorcą pocisków tego typu broni. Wcześniej IMI sprzedało pociski Extra do kilku krajów.

Opracowany we współpracy z Israel Aerospace Industries, pocisk Extra jest przeznaczony do zwalczania celów stacjonarnych, jak centra dowodzenia, zestawy OP, vczy miejsca ześrodkowania nieprzyjacielskich oddziałów, leżących poza linią horyzontu, których koordynaty są ustalane za pomocą odbiornika GPS i układu nawigacji bezwładnościowej, albo danych wywiadowczych przekazanych w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Dokładność trafienia Extra jest mniejsza niż 10 m.

Na bazie Extry opracowano także pocisk Predator Hawk, który może razić cele na dystansie 250 km. Jego głowica bojowa zawiera dwukrotnie większy ładunek.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.