Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Iron Dome skuteczny przeciwko bsl

Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 14 lipca 2015

Niedawne testy ogniowe Iron Dome potwierdziły możliwość użycia systemu do zestrzeliwania nieprzyjacielskich bezzałogowych statków latających.

Podczas niedawnych prób ogniowych Iron Dome użyto bezzałogowych statków latających, poruszających się na różnych wysokościach i ze zmienną prędkością. Cele powietrzne niszczono za pomocą antyrakiet Tamir, wyposażonych w głowice bojowe z zapalnikiem zbliżeniowym lub głowice kinetyczne / Zdjęcie: MO Izraela

Rafael Advanced Defense Systems przeprowadził wspólnie z Siłami Obronnymi Izraela (IDF) serię testów ogniowych systemu obrony powietrznej, Iron Dome. Ich celem było potwierdzenie możliwości użycia systemu do wykrywania, śledzenia i zestrzeliwania bezzałogowych statków latających, poruszających się na różnych wysokościach i ze zmienną prędkością.

Iron Dome opracowano z myślą o niszczeniu nieprzyjacielskich rakiet, pocisków artyleryjskich i granatów moździerzowych, wystrzeliwanych w kierunku Izraela ze strony Autonomii Palestyńskiej, Libanu i Półwyspu Synaj (Iron Dome na północy Izraela, 2015-01-20; Więcej baterii Iron Dome, 2014-07-17). Ministerstwo obrony Izraela zwróciło się w ostatnich latach do Rafaela z prośbą o przystosowanie systemu także do zestrzeliwania bsl, coraz powszechniej używanych m.in. przez bojowników Hamasu i Hezbollahu, a także powstańców palestyńskich (IDF o taktyce Hamasu, 2014-08-21; IDF o operacji w Strefie Gazy, 2014-08-08).

Przystosowanie Iron Dome do zestrzeliwania bsl nie wymagało pogłębionej modernizacji systemu. Producent zmodyfikował jedynie oprogramowanie podsystemu kierowania ogniem, przystosowując je do wykrywania i śledzenia nieprzyjacielskich bezzałogowców. Usprawniono również pracę modułu przesyłu danych między stacją kierowania a antyrakietą Tamir.

Przedstawiciele Rafaela liczą, że nowe zastosowanie Iron Dome na polu walki zwiększy atrakcyjność systemu w oczach potencjalnych klientów. Izraelczykom nie udało się do tej pory znaleźć nabywców eksportowych (Rijad nie chce Iron Dome, 2015-05-28; Seul zainteresowany Iron Dome, 2014-08-11), mimo prowadzonej od kilku lat kampanii marketingowej i prób zainteresowania najbliższych sojuszników zakupem systemu (Raytheon dla Iron Dome, 2014-10-01).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.