Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

UNDOF bez uzbrojenia

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 23 września 2014

Media w Irlandii zwracają uwagę na braki w uzbrojeniu 130 irlandzkich żołnierzy służących w ramach misji ONZ, United Nations Disengagement Observer Force (UNDOF) na Wzgórzach Golan.

Podczas osłaniania ewakuacji Filipińczyków, irlandzkie oddziały ostrzeliwały pozycje islamistów m.in. przy użyciu zsmu Protector M151, stanowiących uzbrojenie kołowych transporterów opancerzonych Mowag Piranha IIIH 8x8, zakupionych na początku br. od norweskiego Kongsberga / Zdjęcie: MO Irlandii

Według przekazów medialnych, irlandzcy żołnierze misji UNDOF mieli uskarżać się, że dostarczone im przez Dublin uzbrojenie jest zbyt słabe, aby pełnić służbę w coraz bardziej zapalnym regionie. Wojskowi krytykują zwłaszcza decyzję rodzimego ministerstwa obrony o niedostarczaniu im przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin.

Ich brak miał być wyraźnie odczuwalny podczas prowadzonej w ostatnich dniach sierpnia operacji wojskowej. Jej celem było osłanianie odwrotu Filipińczyków, którzy przez kilka dni pozostawali okrążeni i terroryzowani przez bojowników powiązanej z al-Kaidą i walczącej z reżimem Baszara al-Assada organizacji Dżabhat an-Nusra. Irlandczycy wdali się wówczas w kilkugodzinną wymianę ognia z islamistami, podczas której ci drudzy mieli do dyspozycji o wiele lepsze uzbrojenie, w tym zdobyte na syryjskiej armii zestawy ppk (Żołnierze UNDOF wolni, 2014-09-12).

Według władz w Dublinie, powodem dla którego błękitnym hełmom nie dostarczono Javelinów były odgórne regulacje misji UNDOF, wykluczające użycie tego typu uzbrojenia przez siły pokojowe. Irlandzka prasa sugeruje jednak, że w rzeczywistości zadecydować miał o tym sprzeciw Izraela, obawiającego się, że zestawy przeciwpancerne mogą wpaść w ręce działających po syryjskiej stronie granicy islamistów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.