Porwani po koniec sierpnia członkowie kontyngentu wojskowego Fidżi, służący na Wzgórzach Golan w ramach misji ONZ, United Nations Disengagement Observer Force (UNDOF), są już wolni.
Próby uwolnienia blisko 50 Fidżyjczyków służących w ramach misji UNDOF trwały od kilku tygodni. Wojskowych przetrzymywała jedna z islamistycznych organizacji walczących z reżimem Baszara al-Assada, Dżabhat an-Nusra. Wczoraj ONZ poinformowała o uwolnieniu żołnierzy.
W ostatnich tygodniach członkowie misji UNDOF spotkali się z licznymi aktami wrogości ze strony syryjskich rebeliantów (Problemy ONZ w Syrii, 2014-08-29). Do najpoważniejszej sytuacji doszło, gdy grupa około 100 Filipińczyków nie mogła opuścić zajmowanych pozycji w obawie przed ostrzałem ze strony islamistów. Władze w Manili ogłosiły już, że nie przedłużą wygasającego w październiku mandatu filipińskiego kontyngentu, a 331 żołnierzy służących obecnie w ramach misji ONZ wróci niebawem do kraju.
Warto podkreślić, że Filipińczycy stanowią jedną z największych grup narodowych wśród liczącego 1223 osoby personelu ONZ, wystawionego też przez Fidżi oraz Indie, Irlandię, Holandię i Nepal. W 2013 swoich żołnierzy wycofały Austria i Chorwacja, a ich miejsce zajęli właśnie Fidżyjczycy (Fidżi wysyła pierwszych żołnierzy na Wzgórza Golan, 2013-06-26).