Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsza misja australijskiego P-8A

Marynarka wojenna, Lotnictwo wojskowe, 09 czerwca 2017

Australijski morski samolot patrolowy P-8A Poseidon zakończył kolejny etap testu i oceny potencjału operacyjnego.

Australijskie Poseidony będą stacjonować w bazie RAAF Edinburgh na terenie Australii Południowej. Obecnie na miejscu operują wiekowe patrolowce AP-3C Orion, które zostaną wycofane ze służby w l. 2018-2019 / Zdjęcie: MO Australii

W ostatnich tygodniach australijski morski samolot patrolowy P-8A Poseidon operował z malezyjskiej bazy lotniczej RMAF Butterworth zlokalizowanej na północy kraju. W tym czasie P-8A wykonywał loty patrolowe nad północnymi wodami Oceanu Indyjskiego oraz wybranymi rejonami Morza Południowochińskiego. Działania te prowadzono w celu oceny pracy urządzeń obserwacyjnych Poseidona oraz przygotowania załogi i personelu obsługowego do służby poza granicami kraju.

Misja, podczas której P-8A po raz pierwszy stacjonował poza granicami kraju, była kolejnym etapem testu i oceny potencjału operacyjnego nowego typu australijskich morskich samolotów patrolowych. Uważa się, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy P-8A Poseidon uzyskają wstępną zdolność operacyjną.

W listopadzie ub.r. wojska lotnicze Australii odebrały pierwszy P-8A (Pierwszy Poseidon w Australii, 2016-11-17). Australijskie siły zbrojne zgłaszają zapotrzebowanie na 15 samolotów patrolowych tego typu, z których 12 zostało już zamówionych. Ich dostawy mają zakończyć się w 2020. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.