Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Turcja na cenzurowanym za wybór FD-2000

Wojska lądowe, 10 października 2013

Nie milkną echa niedawnego oświadczenia władz Turcji o wyborze ChRL jako dostawcy nowych systemów obrony powietrznej FD-2000 w ramach programu T-LORAMIDS.

Decyzja o wyborze chińskich systemów obrony powietrznej FD-2000 (na zdjęciu) potwierdza stopniowe odchodzenie Ankary od dotychczasowej bliskiej współpracy wojskowej z Zachodem. Z drugiej strony ostatnie wypowiedzi tureckich władz mogą również stanowić element gry negocjacyjnej, prowadzonej z innymi oferentami startującymi w przetargu realizowanym w ramach programu T-LORAMIDS, w tym USA (Patriot PAC-2 i PAC-3) oraz francusko-włoskim Eurosam (SAMP/T Aster 30) / Zdjęcie: MO ChRL

Do szerokiego grona krytyków tureckich władz w związku z zapowiedzianą decyzją o wyborze chińskich zestawów FD-2000 (Zakup FD-2000 przez Turcję nie jest przesądzony, 2013-10-01, Chińskie systemy OP dla Turcji, 2013-09-27) dołączył w ostatnim czasie Sekretarz Generalny NATO, Anders Fogh Rasmussen. W ocenie duńskiego polityka ewentualny zakup oferowanych przez ChRL systemów obrony powietrznej stanowi zagrożenie dla spójności technologicznej Sojuszu, a samej Turcji grozi daleko idącymi konsekwencjami.

Rasmussen oznajmił jednocześnie, iż integracja zakupionych przez Turcję FD-2000, mimo iż technicznie możliwa, może zostać zablokowana przez pozostałe państwa Sojuszu, obawiające się udostępnienia ChRL danych dotyczących natowskich rozwiązań w dziedzinie obrony powietrznej. Największe zastrzeżenia na tym polu czyniły Wielka Brytania oraz USA.

Według wypowiadających się nieoficjalnie przedstawicieli Sojuszu, konsekwencje wyboru przez Turcję FD-2000 mogą być jednak o wiele bardziej bolesne. Wśród możliwych scenariuszy reakcji na stanowisko Ankary brane pod uwagę ma być nawet wycofanie z tego państwa natowskich baterii systemu Patriot (Patrioty już w komplecie, 2013-01-22).

Holandia (Zmiana holenderskiego dowództwa w Turcji, 2013-05-28, Holandia wysłała Patrioty do Turcji, 2013-01-08), Niemcy (Problemy Niemców w Turcji, 2013-03-18) oraz USA (Patrioty w Turcji, 2013-01-07 zdecydowały się na rozlokowanie na południu Turcji 6 baterii Patriot w celu ochrony terytorium tego państwa przed ewentualnym atakiem lotniczym lub rakietowym od strony Syrii. Przedstawiciele NATO przypominają, że decyzja w tej sprawie została podjęta w odpowiedzi na formalną prośbę władz w Ankarze (NATO gotowe wysłać Patrioty do Turcji, 2012-11-19). Stanowiła więc wyraźny przykład sojuszniczej solidarności, tej samej, której Turcy obecnie nie wykazują.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.