Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

USA nie sfinansują zakupu FD-2000

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 16 grudnia 2013

Kongres USA pracuje nad uniemożliwieniem Turcji zakupu chińskich systemów obrony powietrznej FD-2000 ze środków finansowych przekazywanych Ankarze przez Departament Obrony.

Uniemożliwienie sfinansowania ewentualnego zakupu FD-2000 ze środków amerykańskiej pomocy pieniężnej ma stanowić nacisk, skłaniający Ankarę do ostatecznego wyboru któregoś z natowskich systemów obrony powietrznej. W powszechnej ocenie naciskiem, tym razem skierowanym w stronę oferentów, miała być też sama informacja o wyborze FD-2000 / Zdjęcie: China Defense Mashup

Przypomnijmy, że w minionych miesiącach Ankara ogłosiła wybór chińskich systemów obrony powietrznej FD-2000, w ramach ambitnego programu T-LORAMIDS (Chińskie systemy OP dla Turcji, 2013-09-27). Decyzja Turków spotkała się z dużą krytyką ze strony pozostałych oferentów, w tym przede wszystkim Amerykanów i Europejczyków (Turcja na cenzurowanym za wybór FD-2000, 2013-10-10).

W ocenie Waszyngtonu, ostateczny zakup FD-2000 przez Turków może wiązać się z koniecznością udostępnienia ChRL informacji dotyczących natowskich rozwiązań w dziedzinie obrony powietrznej. Wybór produkowanych przez CPMIEC (China Precision Machinery Export-Import Corp.)  systemów może też zagrozić spójności technologicznej Sojuszu.

Pozostając w ogniu sojuszniczej krytyki, Turcy ogłosili gotowość ponownego rozpatrzenia pozostałych ofert, jeżeli te okażą się korzystniejsze od dotychczasowych (T-LORAMIDS od nowa?, 2013-10-28, Zakup FD-2000 przez Turcję nie jest przesądzony, 2013-10-01). Termin składania Ankarze nowych propozycji handlowych wygasa 31 stycznia 2014.  

Nie czekając na ostateczne rozstrzygnięcie T-LORAMIDS, amerykańska legislatywa postanowiła zabezpieczyć się przed ewentualnością ponownego wyboru FD-2000. W uchwalanym obecnie National Defense Authorization Act 2014 (NDAA 2014), zastrzeżono, że zakup chińskich systemów nie może zostać sfinansowany ze środków pieniężnych przekazywanych Ankarze w ramach amerykańskiego wsparcia wojskowego.

Dokument w obecnym kształcie został już przegłosowany w Izbie Reprezentantów. W najbliższym czasie dojdzie do głosowania w Senacie. Następnie NDAA 2014 trafi na biurko Baracka Obamy, który, według komentujących całą sprawę mediów, nie powinien wahać się przed jego podpisaniem.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.