Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Turcja bliżej SAMP/T?

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 19 sierpnia 2014

Według lokalnej prasy, przedstawiciele tureckich władz prowadzą rozmowy z Eurosam w sprawie nabycia systemów obrony powietrznej, SAMP/T, kosztem oferty chińskiego CPMIEC.

Możliwy zakup przez Turcję chińskich systemów FD-2000 został mocno skrytykowany przez inne państwa członkowskie NATO, obawiające się zagrożenia dla spójności technologicznej Sojuszu oraz udostępnienia ChRL danych dotyczących natowskich rozwiązań w dziedzinie obrony powietrznej / Zdjęcie: Michał Jarocki

Rozmowy z Eurosam miał prowadzić w ostatnich tygodniach w Paryżu przedstawiciel tureckiego podsekretariatu ds. przemysłu zbrojeniowego (SSM), prof. İsmail Demir. Europejski producent jest jednym z oferentów w ramach uruchomionego w 2007 programu T-LORAMIDS (Turkish Long Range Air and Missile Defense System), którego założeniem jest zakup systemów obrony powietrznej mających zapewnić ochronę najważniejszych obiektów w kraju przed atakami lotniczymi lub rakietowymi.

Od jesieni 2013, głównym pretendentem do wygrania zlecenia na dostawę systemów przeciwlotniczych jest chińskie rządowe CPMIEC (China Precision Machinery Export-Import Corp.), oferujące Turkom systemy FD-2000 (eksportowe oznaczenie HQ-9), będące kopią rosyjskiego S-300 (Chińskie systemy OP dla Turcji, 2013-09-27). Mimo ogłoszenia tego przedsiębiorstwa zwycięzcą przetargu, rozmowy ciągną się aż do dziś, a program zakupu był już kilkukrotnie przedłużany (Najpierw wybory, potem decyzja, 2014-07-01).

Przedłużanie negocjacji z ChRL traktowano jako próbę zachęty europejskiego Eurosam i amerykańskiego Raytheona do przedstawienia Turkom korzystniejszych niż dotąd ofert. Obaj producenci mają być traktowani przez Ankarę jako alternatywa, na wypadek fiaska negocjacji z chińskim oferentem. Do tej pory nie pojawiały się jednak informacje o prowadzeniu z nimi poważniejszych rozmów handlowych. Ostatnie informacje tureckiej prasy mogą oznaczać, że rozmowy z producentem FD-2000 utknęły w miejscu, ale Turcja nie zamierza, przynajmniej na razie, ogłaszać tego publicznie, próbując znaleźć alternatywne rozwiązania.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.