Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

F-22 i F-35 będą stacjonować w Republice Korei?

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 04 września 2017

Jak donosi południowokoreańska agencja Yohnap, Stany Zjednoczone Ameryki rozważają rotacyjne rozmieszczenie wielozadaniowych samolotów bojowych stealth F-22 Raptor i F-35 Lightning II na terenie Republiki Korei. Ma to być odpowiedź na zagrożenia nuklearne i rakietowe ze strony Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Sojusznicy rozważają rozmieszczeniu ich w amerykańskiej bazie lotniczej w Osan, na południe od Seulu lub w bazie lotniczej Kunsan w południowo-zachodniej części półwyspu. Rotacje następowałyby co kwartał.

F-22 i F-35 mają stacjonować w jednej z południowokoreańskich baz. Rotacje kontyngentów następowałyby co kwartał / Zdjęcie: US Air Force

Stany Zjednoczone okresowo wysyłały na wspólne ćwiczenia z Daehanminguk Gong-gun (wojskami lotniczymi Republiki Korei) swoje samoloty, w tym bombowce strategiczne B-1B, jako demonstrację siły, w odpowiedzi na prowokacje rządu w Pjongjang. Jednak najnowsze doniesienia o możliwym rozmieszczeniu najnowocześniejszych amerykańskich samolotów bojowych odzwierciedla rosnące obawy Waszyngtonu dotyczące szybkiego postępu w północnokoreańskich programach nuklearnych i rakietowych. Wielu obserwatorów uważa, że USA zdają się akceptować apel Seulu o zaoferowanie mu przez USA jeszcze potężniejszych i skuteczniejszych sposobów odstraszania. Według niektórych z nich w grę mogłyby wchodzić nawet środki umożliwiające przenoszenie głowic nuklearnych (Test ładunku atomowego w Korei Północnej, 2017-09-03, F-35B w demonstracji siły, 2017-08-31).

Według przedstawicieli rządu w Seulu Stany Zjednoczone są nastawione pozytywnie, jeżeli chodzi o rotacyjne rozmieszczenie F-22 i F-35B w Republice Korei, ponieważ pozostają nieustępliwe w walce z prowokacjami KRL-D.

Aktualnie sojusznicy dysponują w Azji Pd.-Wsch. tylko F-35B ze składu 121. eskadry myśliwsko-uderzeniowej (VMFA-121) Green Knights. Jednak w najbliższych miesiącach sytuacja ta ulegnie poprawie. 30 sierpnia z portu w Norfolk wyszedł, przystosowany do przenoszenia F-35B, śmigłowcowiec desantowy USS Wasp (LHD 1), typu Wasp, który po dotarciu do Sasebo w Japonii stanie się okrętem flagowym sił desantowych 7. Floty US Navy. Natomiast pod koniec roku w rejon Pacyfiku ma zostać przerzucona 34. eskadra myśliwska (34th FS) US Air Force.

Oprócz tego, jeszcze w br. pierwsze F-35A mają wejść w skład Kōkū Jieitai (Japońskich  Wojsk Lotniczych Samoobrony). Japonia zakupiła 42 samoloty tego typu. Innym nabywcą F-35A, w liczbie 40 jest Republika Korei. Ich dostawy mają być zrealizowane w l. 2018-2021. Wspomina się też o możliwości nabycia przez Daehanminguk Gong-gun kolejnych 20 samolotów tego typu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.