Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Słowacka odmiana Patrii AMV 8x8

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 21 listopada 2017

Słowacja i Finlandia opracują nową odmianę wozu bojowego Patria AMV 8x8, która będzie przeznaczona dla słowackiej armii.

Słowackie wojska lądowe mogą pozyskać 81 nowoczesnych bwp opartych na modelu Patria AMV XP 8x8 / Zdjęcie: Michał Jarocki

W prace nad prototypem nowej odmiany wozu zaangażują się słowackie przedsiębiorstwa Konstrukta Defence (główny wykonawca) i EVPU jako dostawca systemu wieżowego Turra, a także fińska Patria Land Systems Oy, która na potrzeby przedsięwzięcia udostępni podwozie pojazdu AMV XP 8x8. Opracowany prototyp przejdzie testy poligonowe na Słowacji. Następnie zostanie przetransportowany do Finlandii, gdzie prowadzone będą próby terenowe w warunkach zimowych.

Jeżeli wyniki testów będą zadowalające, już w 2018 rząd Słowacji może podjąć decyzję o zakupie wozów seryjnych. Uważa się, że Bratysława zamówi 81 pojazdów w odmianie bojowego wozu piechoty. Udział lokalnego przemysłu w ich wytwarzaniu ma wynieść 70-75% (IDET 2015: Premiera Scipio, 2015-05-21).

Zakup bwp na bazie Patrii AMV XP 8x8 jest jednym z etapów programu przezbrojenia słowackich wojsk lądowych w nowe platformy kołowe. Zakłada on także pozyskanie do 2029 co najmniej 404 wozów opancerzonych w układzie 4x4. Koszt przedsięwzięcia oblicza się na ok. 1,2 mld euro (5 mld zł). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.