Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ukraina blokuje bułgarską umowę

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, Przemysł lotniczy, 22 grudnia 2017

Ukraiński państwowy koncern zbrojeniowy UkrOboronProm zablokował, najprawdopodobniej tymczasowo (na kilka tygodni do kilku miesięcy), realizację kontraktu, jaki bułgarskie Ministerstwo Obrony zawarło z rosyjską  spółką akcyjną RSK MiG, w sprawie zapewnienia zintegrowanego wsparcia logistycznego dla 15 samolotów myśliwskich MiG-29 Wojennowzdusznitych Sił (wojsk lotniczych) przez okres 48 miesięcy.

/ Zdjęcie: MO Bułgarii

7 grudnia Sofia zaprosiła RSK MiG do złożenia oferty najpóźniej do 18 grudnia, tak aby negocjacje rozpoczęły się następnego dnia. Jednak już 19 grudnia UkrOboronProm zwrócił się do bułgarskiej Komisji o czasowe wstrzymanie procedury przetargowej w związku z zaproszeniem do przetargu tylko jednego oferenta.

Określone przez bułgarskiego ministra obrony Krasimira Karakaczanowa jako sabotaż, ukraińskie postępowanie poważnie zagraża zdolnościom WWS do wykonywania misji obrony przestrzeni powietrznej przez samoloty MiG-29 stacjonujące w bazie lotniczej Graf Ignatiewo. Bardzo prawdopodobne jest, że w tej sytuacji Sofia ponownie zwróci się o pomoc do NATO, do chwili, gdy pozyska nowe wielozadaniowe samoloty bojowe (Bułgarskie problemy z logistyką, 2017-12-15).

Na podstawie informacji Igora Bozinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.