Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Francuzi we włoskim przetargu na OP

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 28 lutego 2018

Francuska Naval Group zamierza złożyć ofertę kupna dwóch okrętów podwodnych typu Scorpène marynarce wojennej Włoch.

Rząd Włoch chce przeznaczyć ok. 1 mld euro na zakup kolejnych dwóch okrętów podwodnych. Dotąd uważano, że faworytem do zlecenia jest niemieckie tkMS. Do rywalizacji o włoski kontrakt szykuje się również francuska Naval Group / Zdjęcie: MO Włoch

Według portalu DefenseNews przedstawiciele francuskiej grupy stoczniowej Naval Group mają przygotowywać ofertę kupna dwóch okrętów podwodnych typu Scorpène przez marynarkę wojenną Włoch. Zamiary producenta z Francji mogą pokrzyżować plany niemieckiej thyssenkrupp Marine Systems (tkMS), która do niedawna uchodziła za pewnego dostawcę kolejnych dwóch OP włoskiej flocie.

Ministerstwo obrony Włoch ma zarezerwować ok. 1 mld euro (ok. 4 mld zł) na zakup kolejnych dwóch OP. Założeniem władz w Rzymie jest, aby nowe okręty uzupełniły w linii obecnie eksploatowane jednostki, w tym cztery najnowocześniejsze OP typu Todaro (typ 212A) zbudowane przez lokalną grupę Fincantieri na licencji tkMS (Przekazanie Romeo Romei, 2017-05-15).

Fakt ten do tej pory stawiał wspomniane tkMS w roli faworyta w nowym postępowaniu zakupowym. Uważano bowiem, że najkorzystniejszym rozwiązaniem pod względem zmniejszenia kosztów produkcji i eksploatacji nowych OP będzie zakup kolejnych dwóch okrętów typ 212A lub też rozwijanych na ich podstawie jednostek typ 212CD (Common Design), które oferowane są również Polsce.

Wydaje się jednak, że francuski konkurent tkMS dysponuje równie silnymi atutami i jego oferta okrętowa dla włoskiej marynarki wojennej nie jest pozbawiona szans na wygraną. Można spodziewać się, że Naval Group i lobbujący za nią rząd Francji, wykorzysta argument toczących się rozmów w sprawie połączenia lub przynajmniej znacznego zacieśnienia współpracy między wspomnianą francuską grupą stoczniową a włoską Fincantieri, sugerując np. że ewentualny zakup OP typu Scorpène przez Włochy stanowiłby potwierdzenie dobrej woli strony włoskiej i doskonały punkt wyjścia do dalszej kooperacji. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.