Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Francuzi we włoskim przetargu na OP

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 28 lutego 2018

Francuska Naval Group zamierza złożyć ofertę kupna dwóch okrętów podwodnych typu Scorpène marynarce wojennej Włoch.

Rząd Włoch chce przeznaczyć ok. 1 mld euro na zakup kolejnych dwóch okrętów podwodnych. Dotąd uważano, że faworytem do zlecenia jest niemieckie tkMS. Do rywalizacji o włoski kontrakt szykuje się również francuska Naval Group / Zdjęcie: MO Włoch

Według portalu DefenseNews przedstawiciele francuskiej grupy stoczniowej Naval Group mają przygotowywać ofertę kupna dwóch okrętów podwodnych typu Scorpène przez marynarkę wojenną Włoch. Zamiary producenta z Francji mogą pokrzyżować plany niemieckiej thyssenkrupp Marine Systems (tkMS), która do niedawna uchodziła za pewnego dostawcę kolejnych dwóch OP włoskiej flocie.

Ministerstwo obrony Włoch ma zarezerwować ok. 1 mld euro (ok. 4 mld zł) na zakup kolejnych dwóch OP. Założeniem władz w Rzymie jest, aby nowe okręty uzupełniły w linii obecnie eksploatowane jednostki, w tym cztery najnowocześniejsze OP typu Todaro (typ 212A) zbudowane przez lokalną grupę Fincantieri na licencji tkMS (Przekazanie Romeo Romei, 2017-05-15).

Fakt ten do tej pory stawiał wspomniane tkMS w roli faworyta w nowym postępowaniu zakupowym. Uważano bowiem, że najkorzystniejszym rozwiązaniem pod względem zmniejszenia kosztów produkcji i eksploatacji nowych OP będzie zakup kolejnych dwóch okrętów typ 212A lub też rozwijanych na ich podstawie jednostek typ 212CD (Common Design), które oferowane są również Polsce.

Wydaje się jednak, że francuski konkurent tkMS dysponuje równie silnymi atutami i jego oferta okrętowa dla włoskiej marynarki wojennej nie jest pozbawiona szans na wygraną. Można spodziewać się, że Naval Group i lobbujący za nią rząd Francji, wykorzysta argument toczących się rozmów w sprawie połączenia lub przynajmniej znacznego zacieśnienia współpracy między wspomnianą francuską grupą stoczniową a włoską Fincantieri, sugerując np. że ewentualny zakup OP typu Scorpène przez Włochy stanowiłby potwierdzenie dobrej woli strony włoskiej i doskonały punkt wyjścia do dalszej kooperacji. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.