Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

ORP Gen. K. Pułaski wystrzelił SM-1

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 31 sierpnia 2018

Załoga fregaty rakietowej ORP Gen. K. Pułaski przeprowadziła próbę użycia pocisku przeciwlotniczego SM-1 przeciwko celom powietrznym.

Pocisk przeciwlotniczy/przeciwrakietowy SM-1 odpalany z pokładu fregaty rakietowej ORP Gen. K. Pułaski podczas ćwiczeń na poligonie MOD Hebrides / Zdjęcia: st. chor. mar. Piotr Leoniak, 3. Flotylla Okrętów

29 sierpnia poligon MOD Hebrides (Ministry of Defence) w Wielkiej Brytanii stał się miejscem, gdzie załoga fregaty rakietowej ORP Gen. K. Pułaski (272), typu Oliver Hazard Perry, sprawdziła swoje wyszkolenie i przygotowanie do wykonania głównego zadania ogniowego. Dla marynarzy był to najważniejszy sprawdzian umiejętności po zakończonej naprawie dokowej, wymianie systemów okrętowych oraz przeprowadzonych modyfikacjach (Morskie szkolenie fregaty rakietowej, 2018-08-21).

Podczas ćwiczenia dwa przeciwlotnicze pociski rakietowe Standard Missile 1 (SM-1) wystrzelono przeciwko imitatorom celów powietrznych (ICP). Zadanie ogniowe potwierdziło zasadność przeprowadzonej modyfikacji okrętu oraz poziom wyszkolenia załogi fregaty ORP Gen. K. Pułaski. Dla okrętu i jego załogi był to jeden z elementów przygotowań do służby w Siłach Odpowiedzi NATO. Okręt ma do nich dołączyć w 2019 (Remont ORP Gen. Kazimierz Pułaski, 2017-07-25).

Strzelania rakietowe z ORP Gen. K. Pułaski obserwowali m.in.: Inspektor Marynarki Wojennej, kadm. Jarosław Ziemiański, dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego, wadm. Krzysztof Jaworski, dowódca 3. Flotylli Okrętów, kmdr Mirosław Jurkowlaniec, delegacja oficerów Dowództwa Generalnego i Operacyjnego RSZ, attache obrony USA akredytowany w Polsce, cdr Tom Wypyski oraz przedstawiciele NAVSEA (Naval Sea Systems Command), największego z pięciu dowództw technicznych United States Navy.

Dla ORP Gen. K. Pułaski było to pierwsze od czasu wprowadzenia do służby w Marynarce Wojennej RP tego typu zadanie bojowe z faktycznym użyciem uzbrojenia rakietowego. Ale to nie pierwsze zadanie rakietowe zrealizowane przez jednostki podległe dowódcy 3. Flotylli Okrętów. W 2016 marynarze Morskiej Jednostki Rakietowej z Siemirowic na norweskim poligonie w okolicach wyspy Andoya przeprowadzili pierwsze w historii morskiego rodzaju Sił Zbrojnych, zakończone sukcesem, strzelanie pociskami manewrującymi Naval Strike Missile.

ORP Gen. K. Pułaski jest jedną z dwóch fregat rakietowych typu Oliver Hazard Perry, które służą w Marynarce Wojennej RP. Biało-czerwona bandera po raz pierwszy została na niej podniesiona w 2000. Wcześniej jednostka przez 20 lat służyła w US Navy.

Jednostka stacjonuje w Porcie Wojennym w Gdyni i wchodzi w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych. Przeznaczeniem Pułaskiego jest poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych, zwalczanie sił napadu powietrznego, a także okrętów nawodnych i statków oraz ich zespołów. To właśnie na tym okręcie (oraz na jego bliźniaku ORP Gen. T. Kościuszko) spoczywa główny ciężar zadań związanych z osłoną strategicznych szlaków komunikacyjnych na morzu. Pozwala mu na to jego wyposażenie i uzbrojenie, w tym m.in. systemy wykrywania i zwalczania okrętów podwodnych (m.in. torpedy MU-90), rakiety przeciwlotnicze SM-1 oraz artyleria okrętowa.

W ciągu blisko 20 lat służby w 3. Flotylli Okrętów ORP Gen. K. Pułaski uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach. Okręt dwukrotnie wchodził w skład natowskiego zespołu okrętów Stałego Zespołu Sił Morskich NATO – Grupa 1 (SNMG 1, Standing NATO Maritime Group One). Wziął także udział w antyterrorystycznej operacji Active Endeavour na Morzu Śródziemnym (ORP Gen. K. Pułaski w Gdyni, 2018-02-26).

Na podstawie informacji 3. FO
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.