Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Potrójne święto Ryanaira w Krakowie

Lotnictwo cywilne, 13 listopada 2018

12 listopada linie Ryanair świętowały obsłużenie 20-mln pasażera przewiezionego na krakowskim lotnisku, 5-lecie otwarcia swojej bazy w Balicach i uruchomienie w tegorocznym sezonie zimowym trzech nowych kierunków z Krakowa do Ammanu, Lwowa i Kijowa.

Pod względem liczby połączeń i przewiezionych pasażerów Kraków jest największą bazą Ryanaira w Polsce / Zdjęcia: Marcin Sigmund

20-milionowym pasażerem okazała się Agnieszka Matysiak, która przyleciała z Ammanu. Od irlandzkiego przewoźnika otrzymała voucher dla dwóch osób na dowolne połączenie Ryanaira z Krakowa, a od krakowskiego lotniska – zestaw gadżetów. Zestawy takie dostało też pięcioro losowo wybranych pasażerów lotu z Ammanu, a wszyscy pasażerowie tego rejsu otrzymali breloki w opakowaniach z dedykowaną grafiką.

Dziś w Krakowie świętujemy aż z trzech okazji: 5-lecia bazy Ryanaira w Krakowie, 20 milionów pasażerów oraz 3 nowych tras na zimę do: Ammanu, Lwowa i Kijowa. Ryanair oferuje w Krakowie łącznie 60 tras, a w tym roku obsłuży 3,5 miliona pasażerów – powiedziała dyrektor sprzedaży i marketingu Ryanair w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i na Bałkanach Olga Pawlonka (3 mln pasażerów Ryanaira w Bydgoszczy, 2018-10-03).

Rozwój bazowego przewoźnika w Krakowie potwierdza dobrą współpracę, a to przedkłada się na rozwój gospodarki Małopolski i Krakowa. Ryanair zakłada bazy w większości znaczących portów w Europie, tym bardziej cieszy obecność przewoźnika w Balicach i jego szeroka oferta połączeń prosto z Krakowa na trzy kontynenty – powiedział prezes MPL im. Jana Pawła II Kraków-Balice Radosław Włoszek.

Linie Ryanair były jednym z pierwszych przewoźników niskokosztowych, którzy zaczęli latać do Krakowa. 30 października 2005 zainaugurowały trasę na lotnisko Londyn-Stansted, a 1 listopada do Glasgow-Prestwick.

W kwietniu 2013 Ryanair otworzył w Krakowie swoją bazę, w której stacjonowały dwa Boeingi 737-800. Wówczas przewoźnik ten oferował 31 połączeń z Krakowa, obsługując 1 668 200 pasażerów.

Od tego czasu Ryanair zainwestował w krakowską bazę około 500 mln USD. Obecnie pod względem liczby połączeń i przewożonych pasażerów jest to największa baza tych linii w Polsce, w której bazują 4 samoloty – czyli tyle samo ile w Modlinie – i zatrudnionych jest około 150 osób, głównie pilotów i członków personelu pokładowego. W sezonie letnim w Krakowie ma się pojawić piąty samolot.

W sezonie zima 2018/2019 linie Ryanair oferują z Krakowa niemal 60 tras i szacują, że w całym 2018 przewiozą na trasach do i z Krakowa łącznie 3,5 mln pasażerów, czyli ponad połowę wszystkich podróżnych korzystających z tego lotniska.

W październiku 2018 z usług krakowskiego lotniska skorzystało 604 883 pasażerów, czyli o 75 tys. (14%) więcej niż przed rokiem. W ubiegłym miesiącu w Balicach wykonano łącznie 4583 starty i lądowania, czyli o 9% więcej niż w analogicznym okresie 2017 (Zimowy rozkład lotów z Krakowa, 2018-10-29).

Na podstawie informacji Marcina Sigmunda
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.