Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rozbrojenie HNoMS Helge Ingstad

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 06 grudnia 2018

Marynarka wojenna Norwegii poinformowała o wydobyciu zapasu pocisków manewrujących Naval Strike Missile zalegających we wraku zatopionej fregaty rakietowej HNoMS Helge Ingstad.

Wrak fregaty rakietowej HNoMS Helge Ingstad zalegający na dnie fiordu Hjeltefjorden na północ od wyspy Sotra / Zdjęcie: MO Norwegii

Operację wydobycia pocisków manewrujących Naval Strike Missile (NSM) z wraku fregaty rakietowej HNoMS Helge Ingstad (F313), typu Fridtjof Nansen, rozpoczęto w niedzielą i zakończono w poniedziałek po południu. Norweski resort obrony nie poinformował, ile pocisków NSM zalegało na pokładzie okrętu. Standardowo, fregaty typu HNoMS Helge Ingstad, wyposażone są w wyrzutnie dla ośmiu NSM.

Pociski manewrujące NSM usunięto z HNoMS Helge Ingstad w ramach przygotowań do wydobycia wraku okrętu na powierzchnię. Resort obrony i współpracujący z nim specjaliści, doszli do wnioski, że na ten czas bezpieczniej będzie wydobyć pozostające na okręcie uzbrojenie, aby zminimalizować ryzyko przypadkowej eksplozji. NSM zmagazynowano w bazie norweskiej marynarki wojennej w Haakonsvern nieopodal Bergen.

Na początku listopada fregata rakietowa HNoMS Helge Ingstad, powracająca z wielonarodowych ćwiczeń Trident Juncture 2018, zderzyła się z idącym pod flagą Malty tankowcem Sola TS (Norweska fregata zderzyła się z tankowcem, 2018-11-08). W pierwszych dniach po incydencie okręt spoczął na skalistym wybrzeżu w rejonie fiordu Hjeltefjorden na północ od wyspy Sotra.

Uszkodzenia jednostki okazały się jednak zbyt duże i Norwegom nie udało się zatamować wody morskiej wlewającej się do wnętrza jednostki przez dziurę w kadłubie. Wskutek tego w połowie miesiąca okręt prawie całkowicie zatonął (Fregata Helge Ingstad zatonęła, 2018-11-14). W pewnym momencie ponad powierzchnię wody wystawał tylko czubek masztu okrętu wraz z kilkoma antenami wieloczynnościowego radaru AN/SPY-1F będącego częścią systemu wykrywania, naprowadzania i kierowania ogniem Aegis (Oficer USN zostanie przesłuchany ws. norweskiej fregaty, 2018-11-20).

Od kilku tygodni norweskie władze prowadzą przygotowania do wydobycia okrętu na powierzchnię. Następnie fregata ma zostać przetransportowana do Haakonsvern, gdzie zostanie poddana inspekcji. Operację wydobycia okrętu realizować i nadzorować ma norweskie przedsiębiorstwo BOA Management, które będzie współpracować z resortem obrony Norwegii i partnerami  


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.