Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Asseco stworzy system ochrony granic UE

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Służby państwowe, 09 stycznia 2019

Asseco podpisało umowę ramową z Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) na rozwój nowej wersji systemu Opera, który służy przede wszystkim do kontroli granic. Jest on używany do planowania wykorzystania zasobów ludzkich oraz sprzętowych przez kraje Unii Europejskiej i strefy Schengen podczas wspólnych działań operacyjnych. Wartość kontraktu to blisko 8 mln euro (34 mln zł) netto. Wdrożenie zostało zaplanowane na okres 2 lat.

/ Ilustracja: Asseco

Nowa wersja Opery ułatwi dostęp do danych, które obecnie są gromadzone w różnych systemach. Dzięki temu rozwiązaniu będą one znajdować się w jednym miejscu, co pozwoli uniknąć błędów podczas ich ręcznego przetwarzania i pobierania z wielu źródeł. System będzie przechowywał m.in. informacje personalne, dane o urządzeniach technicznych razem z ich specyfikacją, a także szczegóły dotyczące prowadzonych działaniach w celu kontroli granic. Pozwoli również na szybką analizę i planowanie środków finansowych (Sztuczna inteligencja dla Frontexu, 2017-12-12).

Przygotowanie nowej wersji systemu Opera to przykład zaawansowanego i złożonego projektu technologicznego z obszaru obronności, który będziemy realizować. Powierzenie tego zadania Asseco jest potwierdzeniem naszych kompetencji i doświadczenia we wdrożeniach rozwiązań teleinformatycznych dla organizacji z sektora służb mundurowych. Jednym z istotnych celów, jaki mamy osiągnąć projektując system dla Frontexu jest stworzenie wygodnego w użyciu interfejsu, który zostanie udostępniony zarówno pracownikom tej organizacji, jak i innym zewnętrznym użytkownikom współpracującym z Agencją – skomentował Zdzisław Wiater, Dyrektor Pionu Organizacji Międzynarodowych i Rozwiązań dla Sektora Bezpieczeństwa, Asseco Poland.

Przy tworzeniu nowego oprogramowania będą wykorzystane technologie informacyjne i komunikacyjne, co zapewni sprawne przetwarzanie, gromadzenie i przesyłanie informacji w formie elektronicznej. W ramach umowy, Asseco dostarczy niezbędne oprogramowanie, wykona migrację danych z istniejącej wersji systemu oraz przeprowadzi szkolenia użytkowników (Asseco uruchomiło ośrodek w Nigerii, 2018-08-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.