Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Okręty USN na Cieśninie Tajwańskiej

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 25 stycznia 2019

Dwa amerykańskie okręty przeszły wodami Cieśniny Tajwańskiej. Wydarzenie najprawdopodobniej spotka się z dużą krytyką ze strony władz ChRL.

Niszczyciel rakietowy USS McCampbell przeszedł wodami Cieśniny Tajwańskiej / Zdjęcie: Mass Communication 1st Class Bobbie G. Attaway, USN

Niszczyciel rakietowy USS McCampbell (DDG 85), typu Arleigh Burke i zbiornikowiec paliwowy USNS Walter S. Diehl (T-AO-193), typu Henry J. Kaiser, przeszły w czwartek wodami Cieśniny Tajwańskiej. Informację o zdarzeniu potwierdził dziś rzecznik prasowy amerykańskiej Floty Pacyfiku, komandor podporucznik Tim Gorman.

W jego ocenie przejście okrętów spornymi wodami miało potwierdzić prawo US Navy do swobodnej żeglugi wodami, które ze względu na ciągnący się latami spór polityczny ChRL z Republiką Chińską stały się wyjątkowo delikatnym akwenem. Szczególną niechęć władz w Pekinie wzbudzają wszelkie przejawy wsparcia USA udzielanego Tajpej, a obecność okrętów US Navy w tym rejonie określana jest przez Chińczyków jako prowokacja (Amerykańskie okręty przeszły przez Cieśninę Tajwańską, 2018-07-09).

W ostatnich miesiącach Amerykanie wezwali swoich regionalnych sojuszników do wsparcia wysiłków zmierzających do przeciwstawienia się polityce terytorialnej ChRL w Azji Południowo-Wschodniej. Takie działania mogłyby polegać m.in. na organizacji wspólnych ćwiczeń morskich i symbolicznego przechodzenia okrętów sił morskich różnych państw wodami, o kontrolę nad którymi zabiega ChRL (USN proponuje demonstrację siły, 2018-10-05). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.