Naval Air Systems Command US Navy z Patuxent River w stanie Maryland zawarło 7 marca z Northrop Grummanem kontrakt na rozwój i testy (engineering and manufacturing development, EMD) przeciwradiolokacyjnego pocisku dalekiego zasięgu AGM-88G AARGM-ER (Advanced Anti-Radiation Guided Missile – Extended Range). Jest on wart 322,505 mln USD (na 2019 przeznaczono 55,088 mln USD). Prace z nim związane, realizowane w zakładach w Northridge (98%) i Ridgecrest (2%) w Kalifornii, mają potrwać do końca 2023.
Rozwój AGM-88G AARGM-ER rozpoczął się na zamówienie US Navy w 2015. Prace realizowała wówczas ATK Orbital, która od 2018 wchodzi w skład Northrop Grummana, jako Northrop Grumman Innovation Systems. Przeznaczeniem pocisku jest atakowanie celów w silnie bronionych obszarach ograniczonego dostępu (A2/AD) w konfliktach z państwami o dużym potencjale – w domyśle, takimi jak FR czy ChRL.
W konstrukcji AGM-88G AARGM-ER zostaną wykorzystane komponenty obecnie produkowanych AGM-88E AARGM – system sterowania i naprowadzania (kombinowany, z radarem pasywnym i aktywnym, układem bezwładnościowo-satelitarnym i dwukierunkową transmisją danych) oraz głowica bojowa. Nowy będzie napęd umieszczony w kadłubie o większej średnicy. Dzięki niemu zasięg pocisku powinien znacząco przekraczać 200 km. Dla zwiększenia skuteczności AARGM-ER, zostaną w nim wykorzystane techniki stealth.
Pocisk ma mieścić się w wewnętrznych komorach uzbrojenia należących do US Air Force samolotów F-35A. F-35B/C będą mogły go przenosić na belkach zewnętrznych. Do przenoszenia AARGM-ER zostaną też przystosowane samoloty wielozadaniowe F/A-18E/F i przełamania obrony powietrznej E/A-18G (Włosi testują AARGM, 2018-04-10, Kontrakt na produkcję AGM-88E, 2012-09-17).