Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Początek służby PKW Orlik 8

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 03 stycznia 2019

Dzisiaj na lotnisku Zokniai, znajdującym się na terenie 1. Aviacijos Bazé Šiauliai (1. Bazie Lotniczej Szawle), personel Polskiego Kontyngentu Wojskowego Orlik 8 objął obowiązki obrony przestrzeni powietrznej Estonii, Litwy i Łotwy w ramach NATO-wskiej misji Baltic Air Policing od kolegów z Luchtcomponent / Composante Air (wojsk lotniczych Belgii). W ceremonii udział wzięli minister obrony narodowej Litwy Raimundas Karoblis, dowódca US Air Forces in Europe gen. Tod D. Wolters, Szef Sztabu Generalnego Lietuvos ginkluotosios pajėgos (SZ Litwy) gen. dyw. Vitalijus Vaikšnoras i zastępca dowódcy Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwa Komponentu Powietrznego SZ RP gen. bryg. pil. Sławomir Żakowski, a także inni przedstawiciele litewskiego resortu obrony i sił zbrojnych.

Od dzisiaj lotnicy Sił Powietrznych strzegą przestrzeni powietrznej Estonii, Litwy i Łotwy / Zdjęcie: MO Litwy

Misja Air Policing nie jest jedynie dowodem sojuszniczej jedności. Jest to jedna z misji obrony powietrznej zapewniająca stabilność, wzmacniająca odstraszanie i szybką reakcję na zagrożenia bezpieczeństwa w regionie – powiedział minister Raimundas Karoblis.

Gen. Wolters, podziękował Litwie za wsparcie misji Baltic Air Policing przez 15 lat i podkreślił, że wojska lotnicze NATO przez niemal 70 lat istnienia Sojuszu były i są jednym z najważniejszych czynników obrony, odstraszania i bezpieczeństwa wszystkich jego członków.

Lotnicy z PKW Orlik 8 wylądowali w Szawlach już 29 grudnia. Po raz drugi polski kontyngent wyposażony jest w 4 wielozadaniowe samoloty bojowe F-16C Block 52+ z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Dowódcą PKW Orlik 8 jest ppłk pil. Adam Kalinowski. Dokładna liczebność kontyngentu nie została podana do publicznej wiadomości ze względów bezpieczeństwa (Koniec służby PKW Orlik 7, 2017-08-30).

Polska jest państwem wiodącym tej rotacji Baltic Air Policing. Lotników SP wspiera kontyngent z Taktischen Luftwaffengeschwader (eskadry lotnictwa taktycznego) 74 z Neuburga, wyposażony w 5 Eurofighterów. Niemcy pozostaną w bazie Ämari w Estonii przez dwie kolejne rotacje, do kwietnia 2019. Oprócz tego w marcu przyszłego roku do Malborka przebazowane zostaną F-16 ze składu wojsk lotniczych Portugalii (Rotacje kontyngentów Air Policing , 2018-08-31).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra