Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowe zdolności B-52

Lotnictwo wojskowe, 02 września 2019

Personel bazy US Air Force Barksdale w Luizjanie przeprowadziły 28 sierpnia próbne zrzuty ćwiczebnych bomb kierowanych laserowo z komory bombowca B-52H Stratofortress. Była to pierwsza tego rodzaju próba od niemal dekady.

Ćwiczebne bomby kierowane laserowo podwieszone na wyrzutniku CLR w komorze bombowej B-52 / Zdjęcie:  US Air Force

Zastosowanie nowej metody zrzutu bomb kierowanych laserowo było możliwe dzięki zabudowania w komorze uzbrojeniowej Stratofortress nowego wyrzutnika CLR (Conventional Rotary Launcher), zamiast stosowanego poprzednio CSRL (Common Strategic Rotary Launcher), na którym można było podwiesić tylko klasyczne bomby niekierowane. Wprawdzie CLR nie był pierwotnie przeznaczony do przenoszenia bomb kierowanych laserowo, ale ostatnie aktualizacje oprogramowania systemu umożliwiły uzycie nowego typu uzbrojenia (Nowy radar dla B-52H, 2019-07-12).

Nadal możemy przenosić bomby kierowane laserowo pod skrzydłami B-52H, ale oblodzenie i inne czynniki pogodowe mogą pogorszyć skuteczność działania ich głowicy naprowadzającej – powiedział ppłk Joseph Little, dowódca 49th Test and Evaluation Squadron.

Zabudowanie CRL pozwoliło także na zwiększenie do 20 liczby pocisków manewrujących JASSM przenoszonych przez B-52H i zamontowanie na wyrzutniku różnych typów uzbrojenia, co znacznie polepsza zdolności bojowe Stratofortress. Oprócz tego samolot przenoszący bomby kierowane laserowo na CLR ma mniejszy opór aerodynamiczny, co daje mniejsze zużycie paliwa, a co za tym idzie – zwiększenie zasięgu (B-52 zrzuca JASSM, 2016-08-17).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra