Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Integracja JASSM z polskimi F-16

Lotnictwo wojskowe, 29 lutego 2016

Lockheed Martin otrzymał kontrakt na wsparcie integracji pocisków JASSM z samolotami F-16C/D używanymi przez Siły Powietrzne.

JASSM może być przenoszony m. in. przez samoloty B-1B, B-2, B-52, F-16 i F-15E używane przez US Air Force / Zdjęcie: US Air Force

Lockheed Martin niedawno otrzymał od US Air Force kontrakt, wartości 7,9 mln USD (ponad 31 mln zł), na wspieranie dodatkowej integracji pocisków manewrujących AGM-158A JASSM (Joint Air-to-Surface Stand off Missile) z samolotami F-16C/D Block 52+, znajdującymi się w wyposażeniu Sił Powietrznych RP. Umowa jest realizowana w ramach programu Foreign Military Sales (40 JASSM za 250 mln USD, 2014-12-03).

Zawarty w grudniu 2015 kontrakt obejmuje zakup przez Polskę 40JASSM z głowicami bojowymi i 2 pocisków szkolnych. Te ostatnie mają trafić do naszego kraju pod koniec br. Dostawy pozostałych pocisków rozpoczną się w 2017.

Druga umowa dla Polski dotyczy wsparcia prób certyfikacyjnych AGM-158A w locie i na ziemi. Przedsięwzięcie, obejmujące także wsparcie logistyczne i nadzór techniczny zakończony się w 2018. W jego ramach jeden z polskich F-16 zostanie przebazowany do USA. Tam, po modernizacji oprogramowania komputera misji do standardu Tape M6.5 przeprowadzone zostaną jego próby w locie w różnej konfiguracji podwieszeń i ze zbiornikami konforemnymi. Modyfikacje pozostałych samolotów będą realizowane już w Polsce.

Polska będzie trzecim zagranicznym użytkownikiem JASSM, po Australii i Finlandii. Niedawno przedstawiciele naszego kraju zwrócili się też do rządu w Waszyngtonie z pytaniem o cenę i dostępność JASSM-ER, mających znacznie większy zasięg.

JASSM jest zintegrowany z samolotami B-1B, B-2, B-52, F-16 i F-15E US Air Force oraz F/A-18A/B Royal Australian Air Force (królewskich wojsk lotniczych Australii) i F-18C/D Ilmavoimat (wojsk lotniczych Finlandii). Pociski są produkowane w zakładach Lockheed Martina w Troy, w stanie Alabama. Do tej pory dostarczono ponad 1800 JASSM (Kolejne 440 AGM-158 dla USAF, 2014-01-11).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.