Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Testy LPMK

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 11 grudnia 2019

Ukraińskie wojska lądowe rozpoczęły testy systemu Land Platform Modernisation Kit (LPMK), służącego do zapewnienia świadomości sytuacyjnej załóg pojazdów opancerzonych. Producentem LPMK jest prywatna ukraińska spółka Limpid Armor.

Pierwsze próby LPMK odbyły się 4 grudnia. W ich trakcie kierowca transportera prowadził pojazd bez użycia peryskopów opierając się wyłącznie na obrazie z LPMK / Zdjęcie: Limpid Armor

LPMK jest odpowiednikiem znanego już izraelskiego Iron Vision. Składa się z serwera i zamontowanych dookoła pojazdu stabilizowanych optycznie  kamer, z których obraz przesyłany jest na okulary holograficzne Microsoft HoloLens zintegrowane z hełmami załogi. Pozwala to widzieć przez pancerz, co znacznie zwiększa świadomość sytuacyjną załogi (Demonstratory programu Carmel, 2019-08-05, ErzUntGlas dla Bundeswehry, 2019-12-10).

Poza obrazem otoczenia na okularach wyświetlany jest również zestaw danych telemetrycznych dedykowany dla każdego członka załogi. Ponadto możliwa jest integracja LPMK z systemami zarządzania polem walki (BMS) i bezzałogowcami. Oznacza to, że na okularach możliwe ma być wyświetlanie obrazu z głowicy optoelektronicznej bezzałogowca, bądź prezentowanie w formie graficznej położenia wojsk własnych i przeciwnika.

LPMK jest testowany z użyciem kołowego transportera opancerzonego BTR-4E. Jednakże przedstawiciele Limpid Armor deklarują możliwość jego zintegrowania z innymi pojazdami o trakcji kołowej i gąsienicowej. Kolejne testy LPMK zaplanowano na 2020. Użytych w nich zostanie pięć zestawów LPMK zamontowanych na kilku pojazdach.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.