Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

F-35B RAF w Red Flag

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 17 lutego 2020

Wielozadaniowe samoloty bojowe F-35B Lightning Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii) zakończyły swój pierwszy udział w ćwiczeniach Red Flag 20-1. Manewry przeprowadzono w dn. od 27 stycznia do 14 lutego w bazie US Air Force (wojsk lotniczych USA) Nellis w Newadzie.

Brytyjskie F-35B wzięły po raz pierwszy udział w ćwiczeniach Red Flag / Zdjęcie: MO W. Brytanii

Brytyjczycy wysłali do USA 5 Lightningów, ze składu stacjonującej w bazie Marham 617. Squadronu (eskadry). Lotnicy RAF spędzili w Nellis trzy tygodnie, współdziałając z Amerykanami i Australijczykami.

Nasze doświadczenia z Red Flag były niesamowite. F-35B poradziły sobie naprawdę dobrze na ćwiczeniach. Dla młodszych pilotów eskadry, z których większość zasiadła w kabinach Lightnignów bezpośrednio po zakończeniu szkolenia, skala i złożoność Red Flag była zaskakująca – powiedział dowódca 617. eskadry, Wing Commander (ppłk) John Butcher.

Część młodszych pilotów brała udział tylko w niektórych misjach, z użyciem kompleksowych symulatorów lotu, podczas których ćwiczono walkę powietrzną 40 na 40 samolotów, z udziałem rosyjskich zestawów obrony powietrznej. Dzięki temu piloci będą wiedzieć, czy naprawdę potrafią przełamać obronę powietrzną przeciwnika i odkryli, że F-35B wykonuje te zadania na najwyższym poziomie dzięki zestawowi wyposażenia pokładowego, do jakiego nigdy wcześniej nie mieliśmy dostępu – dodał Group Captain (płk) Jim Beck, dowódca bazy RAF Marham.

Jeden z bardziej doświadczonych pilotów F-35B RAF podkreśli, że udział Lightningów w Red Flag to milowy krok, ponieważ wielkość przestrzeni powietrznej, liczba samolotów i symulowane zestawy OP pozwalają na sprawdzenie zdolności bojowych tych samolotów. Świadomość sytuacyjna, którą zyskujemy dzięki F-35B oraz zdolność do rozumienia i kontrolowania całej przestrzeni bitwy są niesamowite i o lata świetlne wyprzedzają wszystko, czym kiedykolwiek latałem i jakąkolwiek zdolność, jaką mieliśmy w RAF. Sposób, w jaki informacje są prezentowane za pomocą hełmu, który zapewnia kompletny widok pola bitwy, jest niespotykany, niewiarygodny. To ogromny skok w porównaniu z Tornado GR4, którym latałem wcześniej – podkreślił brytyjski pilot (F-35B w Portsmouth , 2019-12-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.