Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Czerwone Strzały dla Pakistanu?

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 01 kwietnia 2020

Pakistan jest najprawdopodobniej pierwszym zagranicznym nabywcą najnowszych chińskich zestawów ppk, naprowadzanych na cel metodą optoelektroniczną – Hohgjian-12, czyli Czerwona Strzała – 12, oznaczanych w wariancie eksportowym jako HJ-12E, produkowanych przez koncern Norinco.

Zestaw Czerwonej Strzały odwzorowuje rozwiązania izraelskich Spike, czy amerykańskich Javelinów, niektórzy analitycy twierdzą nawet, że jest klonem jednej z wersji pocisku Rafaela. Na całość składa się optoelektroniczny moduł startowy z obiektywem i okularem na składanym trójnogu dla operatora oraz tuba z hermetycznie zamkniętym weń pociskiem. Ten także odwzorowuje konstrukcję Spike'a – z dyszami silnika marszowego umieszczonymi po bokach kadłuba (Słowacja wybrała Spike LR2, 2020-03-05).

Tylną cześć rakiety zajmuje człon tzw. zimnego startu – wypychający ją z tuby transportowej po odpaleniu. Silnik odpala bowiem dopiero kilka metrów od miejsca startu – co umożliwia użycie zestawu z pomieszczeń zamkniętych i schronów. Czerwona Strzała działa tak jak Spike, czy Javelin. Operator lokalizuje cel za pomocą optoelektroniki modułu startowego, plasuje na nim znacznik i inicjuje start rakiety. Obiektyw pocisku otrzymuje ten sam obraz celu i na nim się koncentruje, aż do trafienia. Można wybrać trajektorię ataku – od góry po locie parabolą lub bezpośrednio w linii prostej (Zgoda na Javeliny dla WP, 2020-03-06).

Chińczycy z Norinco prezentowali swój najnowszy zestaw Czerwona Strzała na kilku międzynarodowych wystawach przemysłu zbrojeniowego. Obecnie oznajmili publicznie, iż dostarczyli go pierwszemu zagranicznemu klientowi. Najprawdopodobniej jest to Pakistan / Zdjęcia: Norinco

Moduł startowy i pocisk mogą działać w trybie nocnym – z systemem obserwacji w podczerwieni i w trybie dziennym – za pomocą standardowej kamery telewizyjnej. W pierwszym przypadku skuteczny zasięg systemu naprowadzania to 2 km, w drugim – 4 km. Cały zestaw ma masę 22 kg (masa samego pocisku – 17 kg) i teoretycznie może być obsługiwany przez 1 żołnierza, który – jak w przypadku rozwiązań izraelskich i amerykańskich – może po odpaleniu pocisku natychmiast opuścić miejsce strzału.

Tuba pocisku Czerwona Strzała ma długość 1250 mm i średnicę 170 mm. Pocisk w niej przenoszony i z niej startujący – odpowiednio 1050 mm i 127 mm. Chińczycy podają, że tandemowy ładunek kumulacyjny (dwie głowice) penetruje 1100 mm stali osłoniętej warstwą reaktywną.

Ciekawostka jest to, iż w przeciwieństwie do izraelskich Spike Czerwona Strzała nie jest wyposażona w światłowód, za pomocą którego można aż do trafienia śledzić cel i ewentualnie zmienić w locie obiekt ataku. Pod tym względem chiński system przypomina rozwiązanie amerykańskie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.