Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Czerwone Strzały dla Pakistanu?

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 01 kwietnia 2020

Pakistan jest najprawdopodobniej pierwszym zagranicznym nabywcą najnowszych chińskich zestawów ppk, naprowadzanych na cel metodą optoelektroniczną – Hohgjian-12, czyli Czerwona Strzała – 12, oznaczanych w wariancie eksportowym jako HJ-12E, produkowanych przez koncern Norinco.

Zestaw Czerwonej Strzały odwzorowuje rozwiązania izraelskich Spike, czy amerykańskich Javelinów, niektórzy analitycy twierdzą nawet, że jest klonem jednej z wersji pocisku Rafaela. Na całość składa się optoelektroniczny moduł startowy z obiektywem i okularem na składanym trójnogu dla operatora oraz tuba z hermetycznie zamkniętym weń pociskiem. Ten także odwzorowuje konstrukcję Spike'a – z dyszami silnika marszowego umieszczonymi po bokach kadłuba (Słowacja wybrała Spike LR2, 2020-03-05).

Tylną cześć rakiety zajmuje człon tzw. zimnego startu – wypychający ją z tuby transportowej po odpaleniu. Silnik odpala bowiem dopiero kilka metrów od miejsca startu – co umożliwia użycie zestawu z pomieszczeń zamkniętych i schronów. Czerwona Strzała działa tak jak Spike, czy Javelin. Operator lokalizuje cel za pomocą optoelektroniki modułu startowego, plasuje na nim znacznik i inicjuje start rakiety. Obiektyw pocisku otrzymuje ten sam obraz celu i na nim się koncentruje, aż do trafienia. Można wybrać trajektorię ataku – od góry po locie parabolą lub bezpośrednio w linii prostej (Zgoda na Javeliny dla WP, 2020-03-06).

Chińczycy z Norinco prezentowali swój najnowszy zestaw Czerwona Strzała na kilku międzynarodowych wystawach przemysłu zbrojeniowego. Obecnie oznajmili publicznie, iż dostarczyli go pierwszemu zagranicznemu klientowi. Najprawdopodobniej jest to Pakistan / Zdjęcia: Norinco

Moduł startowy i pocisk mogą działać w trybie nocnym – z systemem obserwacji w podczerwieni i w trybie dziennym – za pomocą standardowej kamery telewizyjnej. W pierwszym przypadku skuteczny zasięg systemu naprowadzania to 2 km, w drugim – 4 km. Cały zestaw ma masę 22 kg (masa samego pocisku – 17 kg) i teoretycznie może być obsługiwany przez 1 żołnierza, który – jak w przypadku rozwiązań izraelskich i amerykańskich – może po odpaleniu pocisku natychmiast opuścić miejsce strzału.

Tuba pocisku Czerwona Strzała ma długość 1250 mm i średnicę 170 mm. Pocisk w niej przenoszony i z niej startujący – odpowiednio 1050 mm i 127 mm. Chińczycy podają, że tandemowy ładunek kumulacyjny (dwie głowice) penetruje 1100 mm stali osłoniętej warstwą reaktywną.

Ciekawostka jest to, iż w przeciwieństwie do izraelskich Spike Czerwona Strzała nie jest wyposażona w światłowód, za pomocą którego można aż do trafienia śledzić cel i ewentualnie zmienić w locie obiekt ataku. Pod tym względem chiński system przypomina rozwiązanie amerykańskie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.