Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Chrzest i wodowanie Leszka

Marynarka wojenna, 03 czerwca 2020

Chrzest H-3, piątego w serii holownika typu B860, odbył się wczoraj, 2 czerwca po godz. 12:00 w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku. Podczas uroczystości, w której udział wzięli m.in. dowódca 3 Flotylli Okrętów kadm. Mirosław Jurkowlaniec i dowódca Dywizjonu Okrętów Wsparcia kmdr Robert Szymaniuk, jednostka nosząca nr budowy B860/5 otrzymała imię Leszko. Matką chrzestną została dyrektor Zespołu Szkół Morskich im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte w Gdańsku mgr inż. Hanna Szkodo, która wypowiedziała tradycyjne słowa chrztu – Płyń po morzach i oceanach świata sławiąc imię polskiego stoczniowca i polskiego marynarza. Nadaję ci imię Leszko – po czym nastąpiło rozbicie o burtę butelki szampana.

H-3 Leszko to trzecia i ostatnia jednostka typu B860 przeznaczona dla 3. Flotylli Okrętów MW RP / Zdjęcia: Przemysław Gurgurewicz

Uroczystość nie była dostępna dla mediów. Jako oficjalną przyczynę podano panującą pandemię koronawirusa SARS-CoV-2. Inaczej niż to zazwyczaj bywało do tej pory, po zakończeniu uroczystości chrztu, nie od razu rozpoczęły się przygotowania do wodowania jednostki. Dźwig pływający Conrad Consul, przy pomocy którego dokonuje się spuszczenia na wodę holowników tego typu przybył do stoczni Remontowej Shipbuilding dopiero ok. godz. 16:00, jednak ze względu na utrzymujący się silny wiatr nie przystąpił już tego dnia do pracy.

Wodowanie H-3 zostało przełożono na dziś (3 czerwca). Procedura rozpoczęła się po godz. 7:00. Kilka minut przed 9:00 holownik został uniesiony z nabrzeża i przed 9:10 po raz pierwszy dotknął powierzchni wody. Po kolejnym kwadransie jednostka znalazła się na wodzie, by po godz. 10:00 przycumować do stoczniowego nabrzeża.

H-3 Leszko to trzecia i ostatnia jednostka typu B860 przeznaczona dla 3. Flotylli Okrętów w Gdyni. Wszystkie holowniki tej flotylli znajdą się w składzie Dywizjonu Okrętów Wsparcia. W służbie znajduje się już pierwsza jednostka – H-1 Gniewko, przekazana odbiorcy 23 marca br. W skład dywizjonu holownik wszedł z dniem 15 kwietnia br., kiedy to uroczyście podniesiono na nim banderę jednostek pomocniczych MW. Dowódcą H-1 został chor. mar. Patrycjusz Goryl. Kolejny holownik, który będzie stacjonował w Gdyni – H-2 Mieszko – przygotowywany jest do rozpoczęcia prób morskich.

Pozostałe trzy jednostki z serii znajdą się w składzie 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Pierwszy holownik – prototypowy H-11 Bolko – przekazano odbiorcy 10 stycznia br., zaś banderę podniesiono na nim w Świnoujściu 25 lutego br. Dowódcą H-11 został mł. chor. mar. Rafał Prokopiuk. Zwodowany 20 listopada 2019 r. H-12 Semko jest na etapie prac wyposażeniowych. Ostatni z serii H-13 Przemko znajduje się nadal na nabrzeżu stoczniowym. Sformowano już jego kadłub oraz częściowo ukończono nadbudówkę (Holownik Gniewko przekazany MW, 2020-03-26).

Na podstawie informacji Przemysława Gurgurewicza
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra