Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Holownik Gniewko przekazany MW

Marynarka wojenna, 26 marca 2020

W stoczni Remontowa Shipbuilding 23 marca odbyło się podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego holownika Gniewko (H-1), drugiego z serii sześciu holowników dla polskiej Marynarki Wojennej na mocy kontraktu podpisanego w czerwcu 2017. Jednostka cumuje obecnie w Komendzie Portu Wojennego w Gdyni (Gniewko zwodowany, 2019-03-06).

Holownik Gniewko wejdzie w skład Dywizjonu Okrętów Wsparcia, który jest częścią 3. Flotylli Okrętów, stacjonującej w Porcie Wojennym w Gdyni / Zdjęcie: Remontowa Shipbuilding 

W skład komisji zdawczo-odbiorczej wchodzili: kierownik projektu B860/1-6 Joanna Wiśniewska, z-ca kierownika projektu ds. technicznych Marcin Makuc, kierownik prób zdawczo-odbiorczych Paweł Bir i kierownik Działu Kontroli Jakości Dawid Rozwadowski. W podpisaniu protokołu, z ramienia przedstawicieli zamawiającego uczestniczył Przewodniczący Komisji Z-O, szef Oddziału Techniki Morskiej IMW DG RSZ kmdr Zbigniew Micek.

Holowniki typu B 860 będą przeznaczone zarówno do wykonywania zadań wsparcia logistycznego na morzu i w portach, jak również do działań związanych z ewakuacją techniczną, wsparciem akcji ratowniczych, transportu osób i zaopatrzenia, neutralizacji zanieczyszczeń oraz podejmowania z wody materiałów niebezpiecznych. Klasa lodowa holowników pozwoli na ich eksploatację w ciężkich warunkach lodowych w asyście lodołamaczy. Jednostki będą miały możliwość transportu na pokładzie otwartym ładunków drobnicowych o łącznej masie do 4 t. Do prac holowniczych jednostka jest wyposażona w windy holownicze o uciągu do 35 t.

Obecnie stocznia Remontowa Shipbuilding SA, obok dwóch niszczycieli min, buduje jeszcze cztery holowniki typu B860 dla Marynarki Wojennej RP. Oprócz H-1 Gniewko, do 3. Flotylli Okrętów w Gdyni trafią jeszcze H-2 Mieszko i H-3 Leszko.

H-2 Mieszko (B860/3) jest w trakcie prób na uwięzi, których zaawansowanie przekroczyło 50 procent, H-12 Semko (B860/4) jest wyposażany – trwa montaż instalacji, systemów, okablowania. Próby na uwięzi mają się odbyć wiosną br., podobnie jak wodowania holowników H-3 Leszko (B860/5) i H-13 Przemko (B860/6, Chrzest i wodowanie Semka, 2019-11-20, Bolko na próbach morskich, 2019-08-29).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.