Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Japoński sprzęt wojskowy dla Wietnamu

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 20 października 2020

Wczoraj, 19 października 2020, premier Japonii Yoshihide Suga w swojej pierwszej wizycie zagranicznej odwiedził Socjalistyczną Republikę Wietnamu. W trakcie rozmów z premierem Nguyen Xuan Phuc poruszono sprawę zacieśnienie współpracy gospodarczej i wojskowej obu krajów, głównie z powodu zagrożenia jakie oba kraje odczuwają ze strony Chińskiej Republiki Ludowej. W szczególności Wietnam jest bardzo zaniepokojony stałym wzrostem aktywności ChRL na Morzu Południowochińskim, w tym przede wszystkim kontestowaniem przez Państwo Środka praw Wietnamu do wysp położonych na tym akwenie i tym samym chęci ograniczania wietnamskiej wyłącznej strefy ekonomicznej.

Japoński samolot patrolowy Kawasaki P-1, który został opracowany przez przemysł japoński. Na razie nie poinformowano czy Wietnam otrzyma najnowsze samoloty P-1 czy też wycofywane ze służby samoloty patrolowe Lockheed P-3, także budowane przez Kawasaki, na licencji / Zdjęcie: MO Japonii

Japonia wybrała 30 własnych przedsiębiorstw, które otrzymują dotacje na uruchomienie produkcji sprzętu medycznego i części samochodowych w krajach Azji Południowo-Wschodniej tak, aby ograniczyć uzależnienie gospodarki japońskiej w tym zakresie od ChRL. Planuje się zainwestować w Wietnamie połowę przyznanych dotacji.

Jednak najciekawszym aspektem wizyty premiera Suga jest propozycja sprzedaży Wietnamowi japońskich samolotów patrolowych P-1 i radarów (PAS 2017: Japońska niespodzianka, 2017-06-20). Wietnam ma bardzo długą linię brzegową tworzącą zachodnie wybrzeże Morza Południowochińskiego. Graniczy także na lądzie bezpośrednio z ChRL. Ustawienie radarów w północnej części kraju pozwoli na monitoring działalności chińskiej na wyspie Hainan, na której znajduje się centrum kosmiczne oraz wiele baz wojskowych.

Kilka dni temu do wietnamskiej bazy w Cam Ranh weszła grupa bojowa japońskiego śmigłowcowca JS Kaga (DDH 184), co prawdopodobnie umożliwiło przeprowadzenie rozmów na szczeblu wojskowym tak, aby wypracować wstępne propozycje dla rozmów premierów obu państw (JS Kaga w Cam Ranh, 2020-10-14).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.