Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Spice 250 dla Sił Powietrznych?

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 03 listopada 2021

Przedsiębiorstwa Lockheed Martin i Rafael Advanced Defense Systems podpisały rozszerzoną umowę o współpracy, która umożliwi zespołowe opracowanie, wprowadzanie na rynek, produkcję i wsparcie bomby kierowanej stand-off Spice 250 do sprzedaży w Polsce i Stanach Zjednoczonych Ameryki. Oznacza to, że jednym z potencjalnych użytkowników tego typu uzbrojenia mogą być Siły Powietrzne.

Bomby kierowane Spice 250, podwieszone na poczwórnych belkach uzbrojeniowych, są przenoszone m.in. przez samoloty wielozadaniowe F-16I Sufa / Zdjęcie: Rafael Advanced Defense Systems

Dodanie Spice 250 do ram współpracy zwiększa zakres porozumienia z 2019, w którym Lockheed Martin i Rafael uzgodniły, że wspólnie wprowadzą na rynek zestawy naprowadzania Spice 1000 i Spice 2000 do sprzedaży w USA.

Spice (Smart, Precise Impact, Cost-Effective) to rodzina bomb kierowanych, które mogą być używane w środowisku bez dostępu do sygnału GPS, która obejmuje dwa zestawy naprowadzania: Spice 1000 (dla bomb 454-kg) i Spice  2000 (dla bomb 907-kg), a także bombę szybującą Spice 250, o masie 113 kg i zasięgu 100 km (Spice 1000 w wyposażeniu Hejl HaAvir, 2018-03-09).

Na początku br. zaprezentowano wariant Spice 250 ER (Extended Range – o wydłużonym zasięgu), z silnikiem turboodrzutowym zasilanym naftą JP-8/10, co zapewnia jej zasięg co najmniej 150 km.

Jak podaje procucent Spice 250 ER ma identyczne gabaryty, co wariant szybujący i może korzystać ze wszystkich istniejących interfejsów inteligentnej poczwórnej belki uzbrojeniowej (ang. Smart Quad Rack) i samolotu, co umożliwia przenoszenie takiego samego ładunku uzbrojenia. Spice 250 ER ma również te same zdolności, w tym funkcje: automatycznego rozpoznawania celu (ATR), automatycznego wykrywania celu (ATA) i wykrywania celu ruchomego.

Funkcja ATR to przełom technologiczny, umożliwiający Spice 250 ER efektywne poznanie specyficznych cech celu przed uderzeniem, przy użyciu zaawansowanej sztucznej inteligencji i technologii głębokiego uczenia. Rodzaj celu, lokalizacja i charakterystyka trafienia w niego są definiowane przed lotem lub w jego trakcie dla każdego typu uzbrojenia przez zautomatyzowany system planowania misji lub przez pilota.

Bomba leci w kierunku celów, używając początkowo systemu nawigacji bezwładnościowej. Zbliżając się do celu, bomba używa trybów ATA i ATR do wykrywania i rozpoznawania celów oraz precyzyjnego wyznaczenia punktu celowania. Każda bomba trafia we wstępnie zdefiniowany cel, kierowana autonomicznie lub przez człowieka w pętli, wspomaganego przez algorytm ATR.

Połączenie unikatowych metod naprowadzania dla różnych scenariuszy i wydłużonego zasięgu, umożliwia użytkownikom Spice 250 ER wykonywanie zmasowanego, autonomicznego, precyzyjnego uderzenia przeciwko wielu rodzajom celów w oparciu o autonomiczne algorytmy sztucznej inteligencji optoelektronicznie porównujące obrazy, niezależnie od nawigacji GPS, przy bardzo niskich stratach pobocznych (Nowa wersja Spice 250, 2021-02-03).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.