Południowokoreańska agencja zamówień wojskowych (DAPA) poinformowała 1 lutego, że Egipt i przedsiębiorstwo Hanwha Defense zawarły kontrakt na zakup haubic samobieżnych K9A1. Nie podano jednak ich liczby. Portal DefenseNews powołuje się na bardzo pewne źródła i twierdzi, że będzie to 200 haubic i bliżej niesprecyzowana liczba pojazdów pomocniczych, w tym wozów amunicyjnych K10.
Na mocy porozumienia pierwsza partia K9EGY powstanie w zakładach producenta, a następne – w wytwórniach na terytorium Egiptu. Według dostępnych informacji zbudowane zostaną tam linie produkcyjne podzespołów, a więc zakłady nie będą pełnić funkcji wyłącznie montowni. Źródła wskazują, że produkcja zostanie zlokalizowana w Zakładzie Produkcji i Naprawy Czołgów w Abu Zabal (Factory 200). Nie ujawniono jednak harmonogramu dostaw K9EGY.
– Co najmniej dwa egipskie podmioty mają doświadczenie w tej dziedzinie. Pierwszą jest Zakład Naprawy Czołgów w Abu Zabal (Factory 100), położony niedaleko Kairu, który produkuje haubice dla wojsk lądowych Egiptu i 120-mm armaty dla egipskiego czołgu M1A1. Drugą natomiast jest Zakład Produkcji i Naprawy Czołgów w Abu Zabal (Factory 200), specjalizujący się w konstruowaniu i naprawach pojazdów opancerzonych. Obie podlegają egipskiemu Ministerstwu Produkcji Wojskowej – zauważył Muhammad al-Kenani z Arabskiego Forum Analizy Polityki Iranu z siedzibą w Kairze.
Tym samym potwierdziły się pogłoski o rychłym podpisaniu umowy, o którym było głośno podczas targów EDEX 2021 (Egipt kupi haubice K9?, 2021-12-01). Wówczas źródła egipskie informowały, że Kair chce kupić również wozy amunicyjne K10 i liczy transfer technologii, a także na szkolenia dla żołnierzy obsługi. Wartość kontraktu oscyluje wokół 1,7 mld USD (6,8 mld zł). Dostawa K9 do Egiptu oznacza, że państwo to stanie się pierwszym ich użytkownikiem w Afryce i na Bliskim Wschodzie.
Jak podaje The Military Balance wojska lądowe Egiptu posiadają w sumie 164 bardzo wyeksploatowane haubice M109 w wersji A2 i A3, a także 204 M109A5. Egipt stara się zmodernizować artylerię lufową od 2009, a wysiłek ten przerwała tzw. Arabska Wiosna. W lipcu 2017 wznowiono postępowanie i na poligonie położonym na zachodnich obrzeżach stolicy Egiptu przetestowano m.in. francuską armatohaubicę CAESAR i południowoafrykańską haubicę Denel Land Systems T5-52. Egipcjanie zainteresowani byli również rosyjską 152-mm samobieżną gąsienicową haubicą polową 2S35 Koalicja-SW (Indie powiększą flotę K9, 2022-01-27).